Apple på vej med ny smarthome-skærm – kan blive som en væghængt iPad

Allerede til næste år kan Apple være på vej med et helt nyt produkt, der ser ud til at blive en slags væghængt iPad Mini, som skal kontrollere dit smarte hjem.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Den skal kunne monteres på din væg, have cirka samme skærmareal som en iPhone Pro Max og fungere som et kommandocenter til dit smarte hjem.

Det er i hovedtræk beskrivelsen af et nyt Apple-produkt, der ifølge Bloomberg kan være klar til lancering allerede i løbet af 2025.

I modsætning til en iPhone Pro Max eller en iPad vil enhedens seks tommer store skærm være kvadratisk som en pakke Rittersport, og altså ikke formet som et rektangel.

Får indbygget kamera

Bloomberg beskriver, at enheden tilmed vil være udstyret med et indbygget kamera, så det bliver muligt at bruge den til FaceTime-opkald, og højttalere, der gør det muligt at afspille musik direkte fra enheden.

Den vil blive drevet af et genopladeligt batteri, så det bliver ikke nødvendigt med ledninger.

Det er meningen, at den først og fremmest skal være en stemmestyret enhed, men ifølge Bloomberg vil den også være udstyret med en touchskærm og et styresystem, der både låner fra iPhonens stand-by-mode og fra Apple Watch-styresystemet, WatchOS.

Omdrejningspunktet vil især være kontrollen af smarte enheder til hjemmet, som eksempelvis termostater, sikkerhedskameraer og belysning.

Apple planlægger ligeledes at integrere sit AI-system, Apple Intelligence, i enheden.

Når enheden ikke er i brug, vil den kunne vise en stand-by-skærm, der eksempelvis viser, hvad temperaturen er i rummet, eller hvad klokken er.

Når sensorer registrerer, at en person nærmer sig, vil den kunne skifte til at vise udvalgte widgets, som eksempelvis kan kontrollere din termostat eller Apple Music.

Tidligere har amerikanske tech-medie beskrevet, at Apple arbejder på enhed af denne type, der ville blive udstyret med en robotarm. Ifølge Bloomberg har Apple ikke opgivet den plan, men det vil først blive aktuelt i forbindelse med senere versioner.

Enheden vil ifølge Bloombergs oplysninger kunne købes i både sort og sølvfarvet version.

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S