Apple på vej med ny smarthome-skærm – kan blive som en væghængt iPad

Allerede til næste år kan Apple være på vej med et helt nyt produkt, der ser ud til at blive en slags væghængt iPad Mini, som skal kontrollere dit smarte hjem.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Den skal kunne monteres på din væg, have cirka samme skærmareal som en iPhone Pro Max og fungere som et kommandocenter til dit smarte hjem.

Det er i hovedtræk beskrivelsen af et nyt Apple-produkt, der ifølge Bloomberg kan være klar til lancering allerede i løbet af 2025.

I modsætning til en iPhone Pro Max eller en iPad vil enhedens seks tommer store skærm være kvadratisk som en pakke Rittersport, og altså ikke formet som et rektangel.

Får indbygget kamera

Bloomberg beskriver, at enheden tilmed vil være udstyret med et indbygget kamera, så det bliver muligt at bruge den til FaceTime-opkald, og højttalere, der gør det muligt at afspille musik direkte fra enheden.

Den vil blive drevet af et genopladeligt batteri, så det bliver ikke nødvendigt med ledninger.

Det er meningen, at den først og fremmest skal være en stemmestyret enhed, men ifølge Bloomberg vil den også være udstyret med en touchskærm og et styresystem, der både låner fra iPhonens stand-by-mode og fra Apple Watch-styresystemet, WatchOS.

Omdrejningspunktet vil især være kontrollen af smarte enheder til hjemmet, som eksempelvis termostater, sikkerhedskameraer og belysning.

Apple planlægger ligeledes at integrere sit AI-system, Apple Intelligence, i enheden.

Når enheden ikke er i brug, vil den kunne vise en stand-by-skærm, der eksempelvis viser, hvad temperaturen er i rummet, eller hvad klokken er.

Når sensorer registrerer, at en person nærmer sig, vil den kunne skifte til at vise udvalgte widgets, som eksempelvis kan kontrollere din termostat eller Apple Music.

Tidligere har amerikanske tech-medie beskrevet, at Apple arbejder på enhed af denne type, der ville blive udstyret med en robotarm. Ifølge Bloomberg har Apple ikke opgivet den plan, men det vil først blive aktuelt i forbindelse med senere versioner.

Enheden vil ifølge Bloombergs oplysninger kunne købes i både sort og sølvfarvet version.

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S