Andreas Holbak Espersen ny branche-direktør for DI Digital

Et velkendt ansigt træder nu officielt i it-brancheforeningen DI Digitals direktion.

Artikel top billede

Brancheforeningen DI Digital får officielt ny ledelse. I spidsen for foreningens branchedirektion bliver Andreas Holbak Espersen.

For organisationen og dets medlemmer bliver det dermed et velkendt ansigt, der overtager frontposten, da han har været digitaliseringspolitisk chef siden 2021.

Han har desuden været konstitueret som branchedirektør, siden Camilla Ley Valentin pludselig trak sig fra posten i august.

”Vi er ekstremt glade for, at Andreas skal stå i spidsen for DI’s indsats for, at Danmark og resten af Europa står stærkere i det teknologiske kapløb. Digitalisering og de muligheder, som kunstig intelligens og kvanteteknologi tilbyder, skal blive en stor gevinst for os alle,” lyder velkomsthilsen fra organisationen på LinkedIn.

Her stemmer bestyrelsesleder og administrerende direktør hos Netcompany, André Rogaczewski, med i:

”Andreas har gennem årene opbygget en dyb forståelse for tech-branchen og dens udfordringer, og han har bevist sit værd som en stærk stemme for digital udvikling. Med hans omfattende erfaring og dedikation er jeg overbevist om, at han er den rette til at lede DI Digital.”

DI Digital repræsenterer 900 teknologivirksomheder herhjemme.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect