Apple får patent på ny teknologi, der kan genkende dig på din fysiske fremtoning - kan komme til at indgå i et helt nyt produkt

En ny Apple-teknologi kan gøre det muligt at genkende folk på baggrund af deres fysiske fremtoning, selv når deres ansigt ikke er synligt.

Artikel top billede

(Foto: Pexels/Pixabay)

For nylig kom det frem, at Apple planlægger at udvikle et overvågningskamera til hjemmet, der vil konkurrere med Googles Nest-kameraer.

Nu kan et nyt patent muligvis kaste lys over disse planer.

Googles Nest-kameraer har, ligesom mange andre overvågningskameraer i dag, AI-funktioner, der gør det muligt at genkende ansigter eller skelne mennesker fra husdyr.

Men Apple forbereder sig måske på at gå et skridt videre. Patentet, som Apple netop har fået tilkendt, beskriver en teknik, der gør det muligt for et sikkerhedskamera at bruge Apple Intelligence til at genkende en person, selv når vedkommendes ansigt ikke er synligt.

Kan genkende folks fysisk

Ifølge patentet, der tilgængelig via den amerikanske patentstyrelses hjemmeside, vil kameraet først forsøge at identificere personen via ansigtsgenkendelse. Hvis dette mislykkes, vil det forsøge at identificere personen ved hjælp af deres fysiske fremtoning.

Dette sker ved, at kameraet – hvis brugeren giver tilladelse til det – gemmer fysiske karakteristika for personer i hjemmet og bruger dem som grundlag for at identificere dem.

De fysiske karakteristika kan ifølge patentet også kobles til måden, folk bevæger sig på – eksempelvis deres gangart.

Det er dog værd at bemærke, at et patent langt fra er ensbetydende med, at teknologien bliver til et færdigt produkt.

Apple-analytikere vurderer imidlertid, at Apple muligvis kan være klar til at lancere et hjemmekamera allerede i 2026. Apple har desuden allerede introduceret HomeKit Secure Video, som beskytter optagelser fra kompatible sikkerhedskameraer med end-to-end-kryptering.

Noget tyder således på, at Apple forbereder en oprustning inden for smarthome-teknologi.

For nylig blev det også rapporteret, at Apple allerede i 2025 forventes at lancere en væghængt smarthome-skærm – en enhed, der kan fungere som kommandocenter for det smarte hjem:

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job