Apple får patent på ny teknologi, der kan genkende dig på din fysiske fremtoning - kan komme til at indgå i et helt nyt produkt

En ny Apple-teknologi kan gøre det muligt at genkende folk på baggrund af deres fysiske fremtoning, selv når deres ansigt ikke er synligt.

Artikel top billede

(Foto: Pexels/Pixabay)

For nylig kom det frem, at Apple planlægger at udvikle et overvågningskamera til hjemmet, der vil konkurrere med Googles Nest-kameraer.

Nu kan et nyt patent muligvis kaste lys over disse planer.

Googles Nest-kameraer har, ligesom mange andre overvågningskameraer i dag, AI-funktioner, der gør det muligt at genkende ansigter eller skelne mennesker fra husdyr.

Men Apple forbereder sig måske på at gå et skridt videre. Patentet, som Apple netop har fået tilkendt, beskriver en teknik, der gør det muligt for et sikkerhedskamera at bruge Apple Intelligence til at genkende en person, selv når vedkommendes ansigt ikke er synligt.

Kan genkende folks fysisk

Ifølge patentet, der tilgængelig via den amerikanske patentstyrelses hjemmeside, vil kameraet først forsøge at identificere personen via ansigtsgenkendelse. Hvis dette mislykkes, vil det forsøge at identificere personen ved hjælp af deres fysiske fremtoning.

Dette sker ved, at kameraet – hvis brugeren giver tilladelse til det – gemmer fysiske karakteristika for personer i hjemmet og bruger dem som grundlag for at identificere dem.

De fysiske karakteristika kan ifølge patentet også kobles til måden, folk bevæger sig på – eksempelvis deres gangart.

Det er dog værd at bemærke, at et patent langt fra er ensbetydende med, at teknologien bliver til et færdigt produkt.

Apple-analytikere vurderer imidlertid, at Apple muligvis kan være klar til at lancere et hjemmekamera allerede i 2026. Apple har desuden allerede introduceret HomeKit Secure Video, som beskytter optagelser fra kompatible sikkerhedskameraer med end-to-end-kryptering.

Noget tyder således på, at Apple forbereder en oprustning inden for smarthome-teknologi.

For nylig blev det også rapporteret, at Apple allerede i 2025 forventes at lancere en væghængt smarthome-skærm – en enhed, der kan fungere som kommandocenter for det smarte hjem:

Annonce

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S