Apple får patent på ny teknologi, der kan genkende dig på din fysiske fremtoning - kan komme til at indgå i et helt nyt produkt

En ny Apple-teknologi kan gøre det muligt at genkende folk på baggrund af deres fysiske fremtoning, selv når deres ansigt ikke er synligt.

Artikel top billede

(Foto: Pexels/Pixabay)

For nylig kom det frem, at Apple planlægger at udvikle et overvågningskamera til hjemmet, der vil konkurrere med Googles Nest-kameraer.

Nu kan et nyt patent muligvis kaste lys over disse planer.

Googles Nest-kameraer har, ligesom mange andre overvågningskameraer i dag, AI-funktioner, der gør det muligt at genkende ansigter eller skelne mennesker fra husdyr.

Men Apple forbereder sig måske på at gå et skridt videre. Patentet, som Apple netop har fået tilkendt, beskriver en teknik, der gør det muligt for et sikkerhedskamera at bruge Apple Intelligence til at genkende en person, selv når vedkommendes ansigt ikke er synligt.

Kan genkende folks fysisk

Ifølge patentet, der tilgængelig via den amerikanske patentstyrelses hjemmeside, vil kameraet først forsøge at identificere personen via ansigtsgenkendelse. Hvis dette mislykkes, vil det forsøge at identificere personen ved hjælp af deres fysiske fremtoning.

Dette sker ved, at kameraet – hvis brugeren giver tilladelse til det – gemmer fysiske karakteristika for personer i hjemmet og bruger dem som grundlag for at identificere dem.

De fysiske karakteristika kan ifølge patentet også kobles til måden, folk bevæger sig på – eksempelvis deres gangart.

Det er dog værd at bemærke, at et patent langt fra er ensbetydende med, at teknologien bliver til et færdigt produkt.

Apple-analytikere vurderer imidlertid, at Apple muligvis kan være klar til at lancere et hjemmekamera allerede i 2026. Apple har desuden allerede introduceret HomeKit Secure Video, som beskytter optagelser fra kompatible sikkerhedskameraer med end-to-end-kryptering.

Noget tyder således på, at Apple forbereder en oprustning inden for smarthome-teknologi.

For nylig blev det også rapporteret, at Apple allerede i 2025 forventes at lancere en væghængt smarthome-skærm – en enhed, der kan fungere som kommandocenter for det smarte hjem:

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Strategisk Partner til Teknologi & AI

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank