Inden for disse industrier kan dansk it sælge mest de kommende år: Men mangel på medarbejdere bremser branchen

Ifølge IT-Branchen er der flere grunde til, at Danmarks it-selskaber ikke kommer til at ride med på vækstbølgen de næste år.

Artikel top billede

E-handel, AI og cybersikkerhed er bare nogle af de vækstindustrier, som konsulenthuset McKinsey fremhæver i en ny rapport, hvor de kortlægger 18 vækstindustrier med potentiale til at skabe massiv global økonomisk vækst frem mod 2040.

For Danmark er følgende områder særligt bemærkelsesværdige.

- E-handel: Potentiale op til 20 billioner dollar globalt, drevet af stigende digitalisering og forbrugeres skift mod onlinehandel.

- AI-software og -tjenester: Estimeret omsætning på 4,6 billioner dollar med fokus på automatisering og personaliserede løsninger.

- Cloud computing: Skønnet omsætning på 3,4 billioner dollar i takt med, at virksomheder efterspørger fleksible og skalerbare løsninger.

- Elektriske køretøjer: Potentiale for 3,2 billioner dollar i omsætning som følge af den grønne omstilling.

- Halvledere: Forventet marked på 2,4 billioner dollar, drevet af stigende behov for avancerede chips til AI, cloud og elbiler.

- Cybersikkerhed: Et område med et potentiale på 1,2 billioner dollar i takt med stigende digitale trusler.

Den nævnte omsætning er McKinseys optimistiske omsætning, som industrien vil have i 2040.

Store muligheder og udfordringer for Danmark

McKinsey-rapporten understreger, at de virksomheder og nationer, der formår at omfavne fremtidens teknologier, kan ride med på den næste bølge af global vækst.

Men ifølge IT-Branchen er der flere grunde til, at Danmark ikke kan ride med på vækstbølgen med fuld kraft:

Brancheorganisationen nævner mangel på arbejdskraft som den største vækstbarriere, hvilket underbygges af EU, der vurderer, at Danmark i 2030 vil mangle op mod 200.000 it-specialister.

I IT-Branchens IT-Barometer for 2024 nævnes det blandt andet, at 32 procent af danske it-selskaber har opgivet at besætte stillinger på grund af få kvalificerede ansøgere.

Derudover har over hver tredje it-virksomhed været nødt til at sige nej til ordrer eller udskyde innovation.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S