Inden for disse industrier kan dansk it sælge mest de kommende år: Men mangel på medarbejdere bremser branchen

Ifølge IT-Branchen er der flere grunde til, at Danmarks it-selskaber ikke kommer til at ride med på vækstbølgen de næste år.

Artikel top billede

E-handel, AI og cybersikkerhed er bare nogle af de vækstindustrier, som konsulenthuset McKinsey fremhæver i en ny rapport, hvor de kortlægger 18 vækstindustrier med potentiale til at skabe massiv global økonomisk vækst frem mod 2040.

For Danmark er følgende områder særligt bemærkelsesværdige.

- E-handel: Potentiale op til 20 billioner dollar globalt, drevet af stigende digitalisering og forbrugeres skift mod onlinehandel.

- AI-software og -tjenester: Estimeret omsætning på 4,6 billioner dollar med fokus på automatisering og personaliserede løsninger.

- Cloud computing: Skønnet omsætning på 3,4 billioner dollar i takt med, at virksomheder efterspørger fleksible og skalerbare løsninger.

- Elektriske køretøjer: Potentiale for 3,2 billioner dollar i omsætning som følge af den grønne omstilling.

- Halvledere: Forventet marked på 2,4 billioner dollar, drevet af stigende behov for avancerede chips til AI, cloud og elbiler.

- Cybersikkerhed: Et område med et potentiale på 1,2 billioner dollar i takt med stigende digitale trusler.

Den nævnte omsætning er McKinseys optimistiske omsætning, som industrien vil have i 2040.

Store muligheder og udfordringer for Danmark

McKinsey-rapporten understreger, at de virksomheder og nationer, der formår at omfavne fremtidens teknologier, kan ride med på den næste bølge af global vækst.

Men ifølge IT-Branchen er der flere grunde til, at Danmark ikke kan ride med på vækstbølgen med fuld kraft:

Brancheorganisationen nævner mangel på arbejdskraft som den største vækstbarriere, hvilket underbygges af EU, der vurderer, at Danmark i 2030 vil mangle op mod 200.000 it-specialister.

I IT-Branchens IT-Barometer for 2024 nævnes det blandt andet, at 32 procent af danske it-selskaber har opgivet at besætte stillinger på grund af få kvalificerede ansøgere.

Derudover har over hver tredje it-virksomhed været nødt til at sige nej til ordrer eller udskyde innovation.

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos