Inden for disse industrier kan dansk it sælge mest de kommende år: Men mangel på medarbejdere bremser branchen

Ifølge IT-Branchen er der flere grunde til, at Danmarks it-selskaber ikke kommer til at ride med på vækstbølgen de næste år.

Artikel top billede

E-handel, AI og cybersikkerhed er bare nogle af de vækstindustrier, som konsulenthuset McKinsey fremhæver i en ny rapport, hvor de kortlægger 18 vækstindustrier med potentiale til at skabe massiv global økonomisk vækst frem mod 2040.

For Danmark er følgende områder særligt bemærkelsesværdige.

- E-handel: Potentiale op til 20 billioner dollar globalt, drevet af stigende digitalisering og forbrugeres skift mod onlinehandel.

- AI-software og -tjenester: Estimeret omsætning på 4,6 billioner dollar med fokus på automatisering og personaliserede løsninger.

- Cloud computing: Skønnet omsætning på 3,4 billioner dollar i takt med, at virksomheder efterspørger fleksible og skalerbare løsninger.

- Elektriske køretøjer: Potentiale for 3,2 billioner dollar i omsætning som følge af den grønne omstilling.

- Halvledere: Forventet marked på 2,4 billioner dollar, drevet af stigende behov for avancerede chips til AI, cloud og elbiler.

- Cybersikkerhed: Et område med et potentiale på 1,2 billioner dollar i takt med stigende digitale trusler.

Den nævnte omsætning er McKinseys optimistiske omsætning, som industrien vil have i 2040.

Store muligheder og udfordringer for Danmark

McKinsey-rapporten understreger, at de virksomheder og nationer, der formår at omfavne fremtidens teknologier, kan ride med på den næste bølge af global vækst.

Men ifølge IT-Branchen er der flere grunde til, at Danmark ikke kan ride med på vækstbølgen med fuld kraft:

Brancheorganisationen nævner mangel på arbejdskraft som den største vækstbarriere, hvilket underbygges af EU, der vurderer, at Danmark i 2030 vil mangle op mod 200.000 it-specialister.

I IT-Branchens IT-Barometer for 2024 nævnes det blandt andet, at 32 procent af danske it-selskaber har opgivet at besætte stillinger på grund af få kvalificerede ansøgere.

Derudover har over hver tredje it-virksomhed været nødt til at sige nej til ordrer eller udskyde innovation.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

MOLIO Erhvervsdrivende Fond

IT-projektleder

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Tekniske analytikere med forståelse for netværk

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job