Apple vil udbrede populær app med 125 millioner brugere til helt nye lande

Nyhedsappen Apple News findes kun i få lande, hvor den nyder stor popularitet hos både læsere og medievirksomheder. Nu kan den være på vej til brugere i flere lande.

Artikel top billede

Indtil videre har det kun været brugere i USA, Canada, Storbritannien og Australien, der har haft adgang til Apples nyheds-app, Apple News.

Men iPhone-producenten planlægger ifølge Financial Times at udbrede platformen til endnu flere lande.

I dag har Apple News et publikum på 125 millioner læsere hver måned, og appen er den mest populære nyheds-app i de fleste af de lande, hvor den er tilgængelig.

Anbefaler historier til brugerne

Apple News udvælger primært historier fra forskellige medier og anbefaler dem til sine brugere, men appen producerer ikke i større omfang sit eget indhold.

Til gengæld har appen stor indflydelse på, hvilke nyheder og informationer brugerne i de pågældende lande bliver eksponeret for.

Samtidig har appen vist sig at være en vigtig trafikmotor og skabt øget omsætning for mange medier, især efter at Facebooks moderselskab, Meta, har ændret sine algoritmer, så de i langt mindre grad prioriterer nyheder.

“Apple News er nærmest kommet ud af ingenting, og er pludselig bleve en ganske betydelig indtægtskilde,” siger Sean Cornwell, topchef for den britiske mediehus Immediate Media, til Financial Times.

Millioner af læsere

Ifølge Financial Times får den britiske avis The Mirror knap en fjerdedel af sine 4,5 millioner månedlige læsere fra Apple News.

Financial Times oplyser ikke, hvilke nye lande Apple overvejer at udvide Apple News til. Men ud over at ekspandere til nye lande planlægger Apple News angiveligt også at opskalere den lokale nyhedsdækning i Storbritannien.

Apple News findes både i en gratis version og i en plus-version, der kræver abonnement og tidligere er blevet beskrevet som en slags "Netflix for nyheder".

I USA koster Apple News+ 12,99 dollar om måneden, hvilket svarer til 93 danske kroner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse