Apple vil udbrede populær app med 125 millioner brugere til helt nye lande

Nyhedsappen Apple News findes kun i få lande, hvor den nyder stor popularitet hos både læsere og medievirksomheder. Nu kan den være på vej til brugere i flere lande.

Artikel top billede

Indtil videre har det kun været brugere i USA, Canada, Storbritannien og Australien, der har haft adgang til Apples nyheds-app, Apple News.

Men iPhone-producenten planlægger ifølge Financial Times at udbrede platformen til endnu flere lande.

I dag har Apple News et publikum på 125 millioner læsere hver måned, og appen er den mest populære nyheds-app i de fleste af de lande, hvor den er tilgængelig.

Anbefaler historier til brugerne

Apple News udvælger primært historier fra forskellige medier og anbefaler dem til sine brugere, men appen producerer ikke i større omfang sit eget indhold.

Til gengæld har appen stor indflydelse på, hvilke nyheder og informationer brugerne i de pågældende lande bliver eksponeret for.

Samtidig har appen vist sig at være en vigtig trafikmotor og skabt øget omsætning for mange medier, især efter at Facebooks moderselskab, Meta, har ændret sine algoritmer, så de i langt mindre grad prioriterer nyheder.

“Apple News er nærmest kommet ud af ingenting, og er pludselig bleve en ganske betydelig indtægtskilde,” siger Sean Cornwell, topchef for den britiske mediehus Immediate Media, til Financial Times.

Millioner af læsere

Ifølge Financial Times får den britiske avis The Mirror knap en fjerdedel af sine 4,5 millioner månedlige læsere fra Apple News.

Financial Times oplyser ikke, hvilke nye lande Apple overvejer at udvide Apple News til. Men ud over at ekspandere til nye lande planlægger Apple News angiveligt også at opskalere den lokale nyhedsdækning i Storbritannien.

Apple News findes både i en gratis version og i en plus-version, der kræver abonnement og tidligere er blevet beskrevet som en slags "Netflix for nyheder".

I USA koster Apple News+ 12,99 dollar om måneden, hvilket svarer til 93 danske kroner.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Software Developer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv vores nye netværkstekniker – skab fremtidens IT-løsninger!

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Leder af Lokal IT-Servicecenter i Birkerød

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S