Apple på trapperne med ny tjeneste: Vil lave en Netflix for nyheder

Meget tyder på, at Apple i løbet af de kommende måneder vil være klar med en helt ny nyhedsbaseret tjeneste. Apples planer møder dog modstand i den amerikanske medieverden.

Artikel top billede

Apple planlægger at lancere en Netflix-lignende tjeneste for nyheder, hvor brugerne betaler i omegnen af 10 dollar om måneden for at få adgang til eksklusivt indhold fra en lang række forskellige medier.

Det skriver den amerikanske avis Wall Street Journal.

Ifølge avisen har Apple dog mødt modstand fra en række store amerikanske nyhedsmedier, fordi Apple ønsker at beholde knap 50 procent af abonnementssummen.

Aggressiv fordelingsnøgle

En fordeling der er betydeligt mere aggressiv end den fordelingsnøgle, som Apple anvender i sin App Store, hvor app-udvikleren Apple beholder op til 30 procent, mens de resterende 70 procent tilfalder app-udvikleren.

Ifølge Wall Street Journal har store amerikanske aviser som New York Times og Washington Post endnu ikke indgået en aftale med Apple, mens det i artiklen oplysers at Wall Street Journal har ”en produktiv dialog” med Apple.

Udover fordelingen af abonnementssummen er aviserne også bekymrede over, at de ikke får adgang til data om abonnenterne.

Som det også fremgår af Computerworlds morgen-briefing, skriver det amerikanske medie Buzzfeed News, at det forventes at Apple vil indkalde til en produktpræsentation med fokus på en nyheds-satning. Præsentationen ventes at finde sted den 25. marts.

Læs også: Folk betaler mere og mere for deres iPhones, men det kan ikke blive ved: Her er Apples næste gyldne træk

Satser på digitale tjenester

I takt med at smartphone-markedet er blevet mættet har Apple i gennem de seneste års øget sin satsning på abonnements-baserede services som eksempelvis iCloud og Apple Music.

Service-forretningen - som også inkluderer Apples App Store - har gennem de seneste kvartaler været Apples hurtigst voksende forretningsområde.

I den seneste kvartal var services således også Apple næststørste forretningsområde, kun overgået af iPhonen, og skabte dermed større omsætning end produkter som Mac og iPad.

Udover den kommende nyhedstjenesten så har Silicon Valley-mediet The Information også tidligere rapporteret, at Apple barsler med en ny abonnementsbaseret tv-tjeneste, der skal tage konkurrencen op med både Netflix og Amazon Prime.

Ifølge The Information ventes det, at den nye tjeneste i indledningsvist blive i første halvår af 2019. I første omgang i USA, men derefter er det ifølge mediet planen, at en lancering i op til 100 andre lande vil følge blot få måneder.

Læs også:
Har Apple helt fejllæst udviklingen? Kun en enkelt af Apples fem store vækst-strategier virker stadig

Derfor er Apple størst: Det er i bund og grund en arrogant, teknologiforskrækket virksomhed

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Kræftens Bekæmpelse

    Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

    Københavnsområdet

    Erhvervshus Hovedstaden S/I

    Erfaren IT- og AI-specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Flådestation Frederikshavn

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S