ChatGPT får ny konkurrence: Nu kan du snart sludre med ’Claude’

Anthropic-tjenesten Claude.ai er på nippet til at have en direkte konkurrent til OpenAI's ChatGPT-tjeneste.

Artikel top billede

(Foto: Claude)

En af ChatGPT’s førende konkurrenter, virksomheden Anthropics AI-bot Claude, får snart en ny funktion i lighed med ChatGPT’s samtale-mode.

Ifølge selskabets CEO Dario Amodei er Claude på nippet til at være klar med en to-vejs samtale-mode, så der kan konverseres med AI-botten.

Dertil får Claude en ’hukommelse’, så forrige samtaler og konversationer kan indgå i svarene fra chat-botten.

De nye funktioner kan forventes en gang i ’de kommende måneder’ lyder det i et interview med The Wall Street Journal ved World Economic Forum i Davos.

Her oplyser han samtidig, at man i selskabet regner med at have en kunstig intelligens, der kan overgå den menneskelige inden 2027.

Halser efter ChatGPT

Selvom Anthropic kan trække på massive ressourcer fra blandt andre storinvestor Amazon, døjer selskabet med at følger efter sin rival OpenAI og dennes ChatGPT-tjeneste.

Til trods for at selskabets har rejst kapital for knap 14 milliarder dollar, små 100 milliarder kroner er selskabet endt med et minus i sidste år, skriver netmediet TechCrunch.

Selskabet har senest rejst yderlige to milliarder dollar i en investeringsrunde, hvor selskabet værdifastsættelse løftes til 60 milliarder dollar.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S