Apple Intelligence bliver standard i iOS 18.3

Du skal aktivt slå Apples ChatGPT-integrerede funktion fra, hvis du ikke vil bruge den, da den kommer til at være aktiveret som standard i den kommende opdatering til selskabets enheder.

Artikel top billede

Et af Apples helt store slagnumre er relateret til selskabets nye AI-satsning, Apple Intelligence, som er ChatGPT-integrationen i selskabets enheder.

Og lige netop denne funktion kommer til at indgå som standard i den kommende opdatering til iPhone, iPad og Mac.

Opdateringen gælder for iOS 18.3, iPadOS 18.3 og macOS 15.3 og bringer nye funktioner som notifikationsoversigter og tekstforbedringer, skriver 9to5Mac baseret på oplysninger i Apples release candidate-noter.

Her fremgår det, at Apple Intelligence automatisk vil blive aktiveret for nye brugere og dem, der opgraderer til de seneste versioner af Apples styresystemer.

Understøttes kun på nyere enheder

Apple Intelligence understøttes kun på nyere enheder, herunder iPhone 15 Pro og senere modeller, iPads og Macs med Apple Silicon M1 eller nyere - samt den seneste version af iPad mini.

For Mac-brugere, der opgraderer til macOS 15.3, vil Apple Intelligence blive aktiveret automatisk som en del af onboarding-processen.

Funktionen vil være tilgængelig, når enheden er sat op.

Sådan deaktiverer du Apple Intelligence

Hvis du ikke ønsker at bruge Apple Intelligence, så skal du deaktivere funktionen manuelt.

Dette gøres via Apple Intelligence & Siri indstillinger-panelet, hvor du kan slå funktionen fra ved at deaktivere "Apple Intelligence"-toggle-knappen.

Når funktionen er slået fra, vil AI-funktionerne ikke længere være aktive på din enhed.

Apple oplyser i den forbindelse, at funktioner som AI-notifikationsoversigter, Image Playground og tekstforbedringsværktøjer kun vil være tilgængelige, så længe Apple Intelligence er aktiveret.

Har mødt kritik før release

Apple Intelligence har allerede mødt kritik under beta-testningen af iOS 18.3.

Testere rapporterede, at funktionen opsummerede en BBC-historie helt forkert, hvilket førte til ændringer i funktionen.

Fremover vil Apple sætte AI-notifikationsoversigter for nyheds- og underholdningsapps på pause, hvis funktionen laver fejl.

Desuden vil iPhone-brugere lettere kunne identificere AI-genererede notifikationsoversigter på låseskærmen, hvor det vil blive tydeligt markeret, at disse kan indeholde fejl.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job