Lancering af nyt Apple-produkt rykker nærmere – kan blive årets største nyhed

Det kan blive årets største Apple-lancering, og det kommer til at udgøre spydspidsen i en helt ny satsning.

Artikel top billede

Normalt plejer lanceringen af den nye iPhone at løbe med al opmærksomheden i Apple-verdenen.

Men ifølge det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg bliver det i år et andet produkt, der kommer til at stjæle rampelyset.

Det forventes nemlig, at Apple i løbet af 2025 vil lancere sin nye hub til hjemmet.

Denne hub er tidligere blevet beskrevet som en slags kommandocentral for det smarte hjem, og den kommer ifølge Bloomberg til at bestå af en iPad-lignende skærm, som enten kan monteres på en væg eller placeres på en selvstændig base – eksempelvis på et køkkenbord eller natbord.

Gode højttalere

Det formodes, at skærmen vil være udstyret med højttalere af høj kvalitet samt et kamera, der gør det muligt at foretage FaceTime-opkald.

Alle enheder, der understøtter Matter og Thread, ventes at være kompatible med den nye enhed, som samtidig vil have sit eget styresystem, HomeOS.

Ifølge Bloomberg forventes denne enhed at være det første skridt på vejen mod en større satsning på det smarte hjem, og det er således ikke det eneste smart home-produkt, som Apple har i støbeskeen.

Det rygtes også, at Apple planlægger at lancere både en FaceTime-udstyret ringeklokke og et sikkerhedskamera til hjemmet.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS