Lancering af nyt Apple-produkt rykker nærmere – kan blive årets største nyhed

Det kan blive årets største Apple-lancering, og det kommer til at udgøre spydspidsen i en helt ny satsning.

Artikel top billede

Normalt plejer lanceringen af den nye iPhone at løbe med al opmærksomheden i Apple-verdenen.

Men ifølge det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg bliver det i år et andet produkt, der kommer til at stjæle rampelyset.

Det forventes nemlig, at Apple i løbet af 2025 vil lancere sin nye hub til hjemmet.

Denne hub er tidligere blevet beskrevet som en slags kommandocentral for det smarte hjem, og den kommer ifølge Bloomberg til at bestå af en iPad-lignende skærm, som enten kan monteres på en væg eller placeres på en selvstændig base – eksempelvis på et køkkenbord eller natbord.

Gode højttalere

Det formodes, at skærmen vil være udstyret med højttalere af høj kvalitet samt et kamera, der gør det muligt at foretage FaceTime-opkald.

Alle enheder, der understøtter Matter og Thread, ventes at være kompatible med den nye enhed, som samtidig vil have sit eget styresystem, HomeOS.

Ifølge Bloomberg forventes denne enhed at være det første skridt på vejen mod en større satsning på det smarte hjem, og det er således ikke det eneste smart home-produkt, som Apple har i støbeskeen.

Det rygtes også, at Apple planlægger at lancere både en FaceTime-udstyret ringeklokke og et sikkerhedskamera til hjemmet.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S