Lancering af nyt Apple-produkt rykker nærmere – kan blive årets største nyhed

Det kan blive årets største Apple-lancering, og det kommer til at udgøre spydspidsen i en helt ny satsning.

Artikel top billede

Normalt plejer lanceringen af den nye iPhone at løbe med al opmærksomheden i Apple-verdenen.

Men ifølge det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg bliver det i år et andet produkt, der kommer til at stjæle rampelyset.

Det forventes nemlig, at Apple i løbet af 2025 vil lancere sin nye hub til hjemmet.

Denne hub er tidligere blevet beskrevet som en slags kommandocentral for det smarte hjem, og den kommer ifølge Bloomberg til at bestå af en iPad-lignende skærm, som enten kan monteres på en væg eller placeres på en selvstændig base – eksempelvis på et køkkenbord eller natbord.

Gode højttalere

Det formodes, at skærmen vil være udstyret med højttalere af høj kvalitet samt et kamera, der gør det muligt at foretage FaceTime-opkald.

Alle enheder, der understøtter Matter og Thread, ventes at være kompatible med den nye enhed, som samtidig vil have sit eget styresystem, HomeOS.

Ifølge Bloomberg forventes denne enhed at være det første skridt på vejen mod en større satsning på det smarte hjem, og det er således ikke det eneste smart home-produkt, som Apple har i støbeskeen.

Det rygtes også, at Apple planlægger at lancere både en FaceTime-udstyret ringeklokke og et sikkerhedskamera til hjemmet.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S