Lancering af nyt Apple-produkt rykker nærmere – kan blive årets største nyhed

Det kan blive årets største Apple-lancering, og det kommer til at udgøre spydspidsen i en helt ny satsning.

Artikel top billede

Normalt plejer lanceringen af den nye iPhone at løbe med al opmærksomheden i Apple-verdenen.

Men ifølge det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg bliver det i år et andet produkt, der kommer til at stjæle rampelyset.

Det forventes nemlig, at Apple i løbet af 2025 vil lancere sin nye hub til hjemmet.

Denne hub er tidligere blevet beskrevet som en slags kommandocentral for det smarte hjem, og den kommer ifølge Bloomberg til at bestå af en iPad-lignende skærm, som enten kan monteres på en væg eller placeres på en selvstændig base – eksempelvis på et køkkenbord eller natbord.

Gode højttalere

Det formodes, at skærmen vil være udstyret med højttalere af høj kvalitet samt et kamera, der gør det muligt at foretage FaceTime-opkald.

Alle enheder, der understøtter Matter og Thread, ventes at være kompatible med den nye enhed, som samtidig vil have sit eget styresystem, HomeOS.

Ifølge Bloomberg forventes denne enhed at være det første skridt på vejen mod en større satsning på det smarte hjem, og det er således ikke det eneste smart home-produkt, som Apple har i støbeskeen.

Det rygtes også, at Apple planlægger at lancere både en FaceTime-udstyret ringeklokke og et sikkerhedskamera til hjemmet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect