Lancering af nyt Apple-produkt rykker nærmere – kan blive årets største nyhed

Det kan blive årets største Apple-lancering, og det kommer til at udgøre spydspidsen i en helt ny satsning.

Artikel top billede

Normalt plejer lanceringen af den nye iPhone at løbe med al opmærksomheden i Apple-verdenen.

Men ifølge det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg bliver det i år et andet produkt, der kommer til at stjæle rampelyset.

Det forventes nemlig, at Apple i løbet af 2025 vil lancere sin nye hub til hjemmet.

Denne hub er tidligere blevet beskrevet som en slags kommandocentral for det smarte hjem, og den kommer ifølge Bloomberg til at bestå af en iPad-lignende skærm, som enten kan monteres på en væg eller placeres på en selvstændig base – eksempelvis på et køkkenbord eller natbord.

Gode højttalere

Det formodes, at skærmen vil være udstyret med højttalere af høj kvalitet samt et kamera, der gør det muligt at foretage FaceTime-opkald.

Alle enheder, der understøtter Matter og Thread, ventes at være kompatible med den nye enhed, som samtidig vil have sit eget styresystem, HomeOS.

Ifølge Bloomberg forventes denne enhed at være det første skridt på vejen mod en større satsning på det smarte hjem, og det er således ikke det eneste smart home-produkt, som Apple har i støbeskeen.

Det rygtes også, at Apple planlægger at lancere både en FaceTime-udstyret ringeklokke og et sikkerhedskamera til hjemmet.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S