Morgen-briefing: 40 millioner kroner til AI i Danmark / Microsoft vil sende fem milliarder kroner til Polen / YouTube får bøde i Rusland for video

40 millioner kroner til AI i Danmark. Microsoft vil sende fem milliarder kroner til Polen. YouTube får bøde i Rusland for video. TotalEnergies flytter over i IFS Cloud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Hjerteligt velkommen til tirsdagens morgen-briefing fra Computerworld.

På det hårde stolesæde på den kolde morgen-kvist finder du bag den ensomme kerte blafrende på det slidte skrivebord og bag tilfrossede ruder godt indpakket i lune klæder og med den skoldhede kaffe inden for armslængde ugens altid stoiske morgen-vært, din altid beredte Dan Jensen.

40 millioner kroner til AI i Danmark

Regeringen, Danske Regioner og KL vil investere 40,6 millioner i at udbrede forskellige former for AI-baserede løsninger i sundhedssektoren.

Pengene skal gå til tre såkaldte indsatser, der hver især skal “bidrage til at frigøre arbejdskraft, lette administration og forbedre den offentlige service til gavn for borgerne,” som det hedder.

De tre indsatser er:

- Kunstig intelligens til at analysere røntgenbilleder for knoglebrud og ledskader i sundhedsvæsenet.

- Kunstig intelligens til at forbedre planlægningen af vagter og ruter i hjemmeplejen og hjemmesygeplejen i kommunerne.

- Tale-til-tekst-løsning skal lette dokumentationsopgaver og frigive tid på sundheds- og ældreområdet i kommunerne.

“Her og nu sætter vi 40,6 millioner kroner. af til at få tre løsninger udbredt og videreudviklet. Næste skridt er, at vi med den digitale taskforce får sat system i, hvordan vi i fremtiden udbreder de gode løsninger til gavn for danskerne,” siger digitaliseringsminister Caroline Stage Olsen (M).

Microsoft vil sende fem milliarder kroner til Polen

Microsoft vil sende 700 millioner dollar - omkring fem milliarder kroner - til Polens til forbedring af landets cybersikkerheds-niveau.

Det skal ske i samarbejde med Polens militær, lyder det fra Polens premierminister Donald Tusk og Microsoft-direktør Brad Smit, der mandag fortalte om planerne.

Pengene kommer i kølvandet på de runde milliard dollar, som Microsoft allerede har investeret i opførelse af en serie datacentre i Polen. De åbnede i 2023 og er i dag i fuld drift.

YouTube får bøde i Rusland for video

Rusland har udstedt en bøde på 3,8 millioner rubler - knap 300.000 kroner - til YouTube for at lægge platform til en i Ruslands øjne ulovlig video.

På videoen instrueres russiske soldater i, hvordan man overgiver sig på slagmarken i Ukraine, og det er ikke noget, der er faldet i god jord i Rusland.

Bøden er dog en hel del mindre end den bøde, som Rusland tildelte YouTube-ejer Google i efteråret 2024.

Denne bøde var på 20.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 dollar - eller mere end verdens samlede bruttonational-produkt, og det er den formentligt største bøde, der nogensinde er blevet givet i menneskehedens historie.

Det kan du læse mere om her: Russisk domstol: Google skal betale 20 kvintilliarder dollar i bøde - fordobles løbende.

TotalEnergies flytter over i IFS Cloud

Energiselskabet TotalEnergies flytter sine 13.500 brugere på enterprise asset management-området over i IFS Cloud, meddeler IFS.

Selskabet skal globalt anvende IFS’ ‘cloudløsning på det strategisk vigtige forretningsområde, som omhandler drift og vedligeholdelse af anlægsaktiver,” lyder det fra selskabet.

“TotalEnergies kan i fremtiden vedligeholde alle sine anlæg til forskning, produktion, raffinering og kemikalier på én og samme platform, hvilket vil reducere risikoen for driftsstop og styrke lønsomheden, eftersom driftsomkostningerne nedbringes og de enkelte anlægs levetid øges,” hedder det.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S