Morgen-briefing: 40 millioner kroner til AI i Danmark / Microsoft vil sende fem milliarder kroner til Polen / YouTube får bøde i Rusland for video

40 millioner kroner til AI i Danmark. Microsoft vil sende fem milliarder kroner til Polen. YouTube får bøde i Rusland for video. TotalEnergies flytter over i IFS Cloud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Hjerteligt velkommen til tirsdagens morgen-briefing fra Computerworld.

På det hårde stolesæde på den kolde morgen-kvist finder du bag den ensomme kerte blafrende på det slidte skrivebord og bag tilfrossede ruder godt indpakket i lune klæder og med den skoldhede kaffe inden for armslængde ugens altid stoiske morgen-vært, din altid beredte Dan Jensen.

40 millioner kroner til AI i Danmark

Regeringen, Danske Regioner og KL vil investere 40,6 millioner i at udbrede forskellige former for AI-baserede løsninger i sundhedssektoren.

Pengene skal gå til tre såkaldte indsatser, der hver især skal “bidrage til at frigøre arbejdskraft, lette administration og forbedre den offentlige service til gavn for borgerne,” som det hedder.

De tre indsatser er:

- Kunstig intelligens til at analysere røntgenbilleder for knoglebrud og ledskader i sundhedsvæsenet.

- Kunstig intelligens til at forbedre planlægningen af vagter og ruter i hjemmeplejen og hjemmesygeplejen i kommunerne.

- Tale-til-tekst-løsning skal lette dokumentationsopgaver og frigive tid på sundheds- og ældreområdet i kommunerne.

“Her og nu sætter vi 40,6 millioner kroner. af til at få tre løsninger udbredt og videreudviklet. Næste skridt er, at vi med den digitale taskforce får sat system i, hvordan vi i fremtiden udbreder de gode løsninger til gavn for danskerne,” siger digitaliseringsminister Caroline Stage Olsen (M).

Microsoft vil sende fem milliarder kroner til Polen

Microsoft vil sende 700 millioner dollar - omkring fem milliarder kroner - til Polens til forbedring af landets cybersikkerheds-niveau.

Det skal ske i samarbejde med Polens militær, lyder det fra Polens premierminister Donald Tusk og Microsoft-direktør Brad Smit, der mandag fortalte om planerne.

Pengene kommer i kølvandet på de runde milliard dollar, som Microsoft allerede har investeret i opførelse af en serie datacentre i Polen. De åbnede i 2023 og er i dag i fuld drift.

YouTube får bøde i Rusland for video

Rusland har udstedt en bøde på 3,8 millioner rubler - knap 300.000 kroner - til YouTube for at lægge platform til en i Ruslands øjne ulovlig video.

På videoen instrueres russiske soldater i, hvordan man overgiver sig på slagmarken i Ukraine, og det er ikke noget, der er faldet i god jord i Rusland.

Bøden er dog en hel del mindre end den bøde, som Rusland tildelte YouTube-ejer Google i efteråret 2024.

Denne bøde var på 20.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 dollar - eller mere end verdens samlede bruttonational-produkt, og det er den formentligt største bøde, der nogensinde er blevet givet i menneskehedens historie.

Det kan du læse mere om her: Russisk domstol: Google skal betale 20 kvintilliarder dollar i bøde - fordobles løbende.

TotalEnergies flytter over i IFS Cloud

Energiselskabet TotalEnergies flytter sine 13.500 brugere på enterprise asset management-området over i IFS Cloud, meddeler IFS.

Selskabet skal globalt anvende IFS’ ‘cloudløsning på det strategisk vigtige forretningsområde, som omhandler drift og vedligeholdelse af anlægsaktiver,” lyder det fra selskabet.

“TotalEnergies kan i fremtiden vedligeholde alle sine anlæg til forskning, produktion, raffinering og kemikalier på én og samme platform, hvilket vil reducere risikoen for driftsstop og styrke lønsomheden, eftersom driftsomkostningerne nedbringes og de enkelte anlægs levetid øges,” hedder det.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Haderslev Kaserne

    Sydjylland

    Banedanmark

    ERTMS Test Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S