Morgen-briefing: 40 millioner kroner til AI i Danmark / Microsoft vil sende fem milliarder kroner til Polen / YouTube får bøde i Rusland for video

40 millioner kroner til AI i Danmark. Microsoft vil sende fem milliarder kroner til Polen. YouTube får bøde i Rusland for video. TotalEnergies flytter over i IFS Cloud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Hjerteligt velkommen til tirsdagens morgen-briefing fra Computerworld.

På det hårde stolesæde på den kolde morgen-kvist finder du bag den ensomme kerte blafrende på det slidte skrivebord og bag tilfrossede ruder godt indpakket i lune klæder og med den skoldhede kaffe inden for armslængde ugens altid stoiske morgen-vært, din altid beredte Dan Jensen.

40 millioner kroner til AI i Danmark

Regeringen, Danske Regioner og KL vil investere 40,6 millioner i at udbrede forskellige former for AI-baserede løsninger i sundhedssektoren.

Pengene skal gå til tre såkaldte indsatser, der hver især skal “bidrage til at frigøre arbejdskraft, lette administration og forbedre den offentlige service til gavn for borgerne,” som det hedder.

De tre indsatser er:

- Kunstig intelligens til at analysere røntgenbilleder for knoglebrud og ledskader i sundhedsvæsenet.

- Kunstig intelligens til at forbedre planlægningen af vagter og ruter i hjemmeplejen og hjemmesygeplejen i kommunerne.

- Tale-til-tekst-løsning skal lette dokumentationsopgaver og frigive tid på sundheds- og ældreområdet i kommunerne.

“Her og nu sætter vi 40,6 millioner kroner. af til at få tre løsninger udbredt og videreudviklet. Næste skridt er, at vi med den digitale taskforce får sat system i, hvordan vi i fremtiden udbreder de gode løsninger til gavn for danskerne,” siger digitaliseringsminister Caroline Stage Olsen (M).

Microsoft vil sende fem milliarder kroner til Polen

Microsoft vil sende 700 millioner dollar - omkring fem milliarder kroner - til Polens til forbedring af landets cybersikkerheds-niveau.

Det skal ske i samarbejde med Polens militær, lyder det fra Polens premierminister Donald Tusk og Microsoft-direktør Brad Smit, der mandag fortalte om planerne.

Pengene kommer i kølvandet på de runde milliard dollar, som Microsoft allerede har investeret i opførelse af en serie datacentre i Polen. De åbnede i 2023 og er i dag i fuld drift.

YouTube får bøde i Rusland for video

Rusland har udstedt en bøde på 3,8 millioner rubler - knap 300.000 kroner - til YouTube for at lægge platform til en i Ruslands øjne ulovlig video.

På videoen instrueres russiske soldater i, hvordan man overgiver sig på slagmarken i Ukraine, og det er ikke noget, der er faldet i god jord i Rusland.

Bøden er dog en hel del mindre end den bøde, som Rusland tildelte YouTube-ejer Google i efteråret 2024.

Denne bøde var på 20.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 dollar - eller mere end verdens samlede bruttonational-produkt, og det er den formentligt største bøde, der nogensinde er blevet givet i menneskehedens historie.

Det kan du læse mere om her: Russisk domstol: Google skal betale 20 kvintilliarder dollar i bøde - fordobles løbende.

TotalEnergies flytter over i IFS Cloud

Energiselskabet TotalEnergies flytter sine 13.500 brugere på enterprise asset management-området over i IFS Cloud, meddeler IFS.

Selskabet skal globalt anvende IFS’ ‘cloudløsning på det strategisk vigtige forretningsområde, som omhandler drift og vedligeholdelse af anlægsaktiver,” lyder det fra selskabet.

“TotalEnergies kan i fremtiden vedligeholde alle sine anlæg til forskning, produktion, raffinering og kemikalier på én og samme platform, hvilket vil reducere risikoen for driftsstop og styrke lønsomheden, eftersom driftsomkostningerne nedbringes og de enkelte anlægs levetid øges,” hedder det.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Teamledere til PETs indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect