Skal købes separat: Microsoft sælger nu Surface uden oplader i Danmark

En ny tendens spreder sig hos Microsoft som følge af nye EU-regler. Surface-kunder i flere lande må vænne sig til, at en oplader ikke længere følger med, men skal købes som ekstra tilbehør.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR / Steve Clarke)

Microsoft er stoppet med at inkludere opladere, når kunder køber Surface 11-enheder visse steder i Europa.

Ifølge Windowscentral meddeler Microsoft, at tiltaget skyldes nye EU-regler, der har til formål at reducere elektronisk spild. Og med EU’s regler om, at USB-C i nu er den nye universelle oplader, vil mange borgere sandsynligvis også have en oplader, der kan benyttes.

Da Surface 11 Pro kom på markedet sidste år, inkluderede den en oplader for alle markeder.

Tiltaget har også ramt det danske marked, hvor forbrugeren må tilkøbe strømforsyning som ekstraudstyr.

"Der medfølger ingen strømforsyning. For at støtte EU-initiativer om at reducere mængden af e-affald sælges strømforsyningen nu separat," skriver Microsoft på sin hjemmeside.

En oplader til Surface koster 347 kroner på det danske marked på Microsofts hjemmeside på tilbud, ellers er normalpris 695 kroner.

Microsoft er ikke den eneste af de store tech-selskaber, der kører denne tilgang. Apple og Google har meget lignende tilgange og sælger også opladere separat fra enheder.

Et af formålene ved EU’s lov om en fælles oplader, som trådte i kraft i begyndelsen af året, er også, at borgere skal kunne oplade alle enheder fra en oplader, og at de ikke automatisk skal betale mere for at købe en oplader med, når de køber en enhed.

"Du kan nu købe nye elektroniske enheder uden oplader. Dette vil hjælpe forbrugerne med at spare cirka 250 millioner euro om året på unødvendige opladerkøb," skriver EU-Kommissionen i en meddelelse om de nye regler.

Derudover peger kommissionen på, at kasserede og ubrugte opladere tegner sig for omkring 11.000 ton e-affald årligt.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,