Skal købes separat: Microsoft sælger nu Surface uden oplader i Danmark

En ny tendens spreder sig hos Microsoft som følge af nye EU-regler. Surface-kunder i flere lande må vænne sig til, at en oplader ikke længere følger med, men skal købes som ekstra tilbehør.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR / Steve Clarke)

Microsoft er stoppet med at inkludere opladere, når kunder køber Surface 11-enheder visse steder i Europa.

Ifølge Windowscentral meddeler Microsoft, at tiltaget skyldes nye EU-regler, der har til formål at reducere elektronisk spild. Og med EU’s regler om, at USB-C i nu er den nye universelle oplader, vil mange borgere sandsynligvis også have en oplader, der kan benyttes.

Da Surface 11 Pro kom på markedet sidste år, inkluderede den en oplader for alle markeder.

Tiltaget har også ramt det danske marked, hvor forbrugeren må tilkøbe strømforsyning som ekstraudstyr.

"Der medfølger ingen strømforsyning. For at støtte EU-initiativer om at reducere mængden af e-affald sælges strømforsyningen nu separat," skriver Microsoft på sin hjemmeside.

En oplader til Surface koster 347 kroner på det danske marked på Microsofts hjemmeside på tilbud, ellers er normalpris 695 kroner.

Microsoft er ikke den eneste af de store tech-selskaber, der kører denne tilgang. Apple og Google har meget lignende tilgange og sælger også opladere separat fra enheder.

Et af formålene ved EU’s lov om en fælles oplader, som trådte i kraft i begyndelsen af året, er også, at borgere skal kunne oplade alle enheder fra en oplader, og at de ikke automatisk skal betale mere for at købe en oplader med, når de køber en enhed.

"Du kan nu købe nye elektroniske enheder uden oplader. Dette vil hjælpe forbrugerne med at spare cirka 250 millioner euro om året på unødvendige opladerkøb," skriver EU-Kommissionen i en meddelelse om de nye regler.

Derudover peger kommissionen på, at kasserede og ubrugte opladere tegner sig for omkring 11.000 ton e-affald årligt.

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Datacenter & Automation

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S