Skal købes separat: Microsoft sælger nu Surface uden oplader i Danmark

En ny tendens spreder sig hos Microsoft som følge af nye EU-regler. Surface-kunder i flere lande må vænne sig til, at en oplader ikke længere følger med, men skal købes som ekstra tilbehør.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR / Steve Clarke)

Microsoft er stoppet med at inkludere opladere, når kunder køber Surface 11-enheder visse steder i Europa.

Ifølge Windowscentral meddeler Microsoft, at tiltaget skyldes nye EU-regler, der har til formål at reducere elektronisk spild. Og med EU’s regler om, at USB-C i nu er den nye universelle oplader, vil mange borgere sandsynligvis også have en oplader, der kan benyttes.

Da Surface 11 Pro kom på markedet sidste år, inkluderede den en oplader for alle markeder.

Tiltaget har også ramt det danske marked, hvor forbrugeren må tilkøbe strømforsyning som ekstraudstyr.

"Der medfølger ingen strømforsyning. For at støtte EU-initiativer om at reducere mængden af e-affald sælges strømforsyningen nu separat," skriver Microsoft på sin hjemmeside.

En oplader til Surface koster 347 kroner på det danske marked på Microsofts hjemmeside på tilbud, ellers er normalpris 695 kroner.

Microsoft er ikke den eneste af de store tech-selskaber, der kører denne tilgang. Apple og Google har meget lignende tilgange og sælger også opladere separat fra enheder.

Et af formålene ved EU’s lov om en fælles oplader, som trådte i kraft i begyndelsen af året, er også, at borgere skal kunne oplade alle enheder fra en oplader, og at de ikke automatisk skal betale mere for at købe en oplader med, når de køber en enhed.

"Du kan nu købe nye elektroniske enheder uden oplader. Dette vil hjælpe forbrugerne med at spare cirka 250 millioner euro om året på unødvendige opladerkøb," skriver EU-Kommissionen i en meddelelse om de nye regler.

Derudover peger kommissionen på, at kasserede og ubrugte opladere tegner sig for omkring 11.000 ton e-affald årligt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S