Skal købes separat: Microsoft sælger nu Surface uden oplader i Danmark

En ny tendens spreder sig hos Microsoft som følge af nye EU-regler. Surface-kunder i flere lande må vænne sig til, at en oplader ikke længere følger med, men skal købes som ekstra tilbehør.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR / Steve Clarke)

Microsoft er stoppet med at inkludere opladere, når kunder køber Surface 11-enheder visse steder i Europa.

Ifølge Windowscentral meddeler Microsoft, at tiltaget skyldes nye EU-regler, der har til formål at reducere elektronisk spild. Og med EU’s regler om, at USB-C i nu er den nye universelle oplader, vil mange borgere sandsynligvis også have en oplader, der kan benyttes.

Da Surface 11 Pro kom på markedet sidste år, inkluderede den en oplader for alle markeder.

Tiltaget har også ramt det danske marked, hvor forbrugeren må tilkøbe strømforsyning som ekstraudstyr.

"Der medfølger ingen strømforsyning. For at støtte EU-initiativer om at reducere mængden af e-affald sælges strømforsyningen nu separat," skriver Microsoft på sin hjemmeside.

En oplader til Surface koster 347 kroner på det danske marked på Microsofts hjemmeside på tilbud, ellers er normalpris 695 kroner.

Microsoft er ikke den eneste af de store tech-selskaber, der kører denne tilgang. Apple og Google har meget lignende tilgange og sælger også opladere separat fra enheder.

Et af formålene ved EU’s lov om en fælles oplader, som trådte i kraft i begyndelsen af året, er også, at borgere skal kunne oplade alle enheder fra en oplader, og at de ikke automatisk skal betale mere for at købe en oplader med, når de køber en enhed.

"Du kan nu købe nye elektroniske enheder uden oplader. Dette vil hjælpe forbrugerne med at spare cirka 250 millioner euro om året på unødvendige opladerkøb," skriver EU-Kommissionen i en meddelelse om de nye regler.

Derudover peger kommissionen på, at kasserede og ubrugte opladere tegner sig for omkring 11.000 ton e-affald årligt.

Annonceindlæg fra Edora

Dansk cloud flyttes hen, hvor den grønne strøm produceres

I stedet for at belaste elnettet med store datacentre vil Edora placere datacentre i energiparkerne.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job