Skal købes separat: Microsoft sælger nu Surface uden oplader i Danmark

En ny tendens spreder sig hos Microsoft som følge af nye EU-regler. Surface-kunder i flere lande må vænne sig til, at en oplader ikke længere følger med, men skal købes som ekstra tilbehør.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR / Steve Clarke)

Microsoft er stoppet med at inkludere opladere, når kunder køber Surface 11-enheder visse steder i Europa.

Ifølge Windowscentral meddeler Microsoft, at tiltaget skyldes nye EU-regler, der har til formål at reducere elektronisk spild. Og med EU’s regler om, at USB-C i nu er den nye universelle oplader, vil mange borgere sandsynligvis også have en oplader, der kan benyttes.

Da Surface 11 Pro kom på markedet sidste år, inkluderede den en oplader for alle markeder.

Tiltaget har også ramt det danske marked, hvor forbrugeren må tilkøbe strømforsyning som ekstraudstyr.

"Der medfølger ingen strømforsyning. For at støtte EU-initiativer om at reducere mængden af e-affald sælges strømforsyningen nu separat," skriver Microsoft på sin hjemmeside.

En oplader til Surface koster 347 kroner på det danske marked på Microsofts hjemmeside på tilbud, ellers er normalpris 695 kroner.

Microsoft er ikke den eneste af de store tech-selskaber, der kører denne tilgang. Apple og Google har meget lignende tilgange og sælger også opladere separat fra enheder.

Et af formålene ved EU’s lov om en fælles oplader, som trådte i kraft i begyndelsen af året, er også, at borgere skal kunne oplade alle enheder fra en oplader, og at de ikke automatisk skal betale mere for at købe en oplader med, når de køber en enhed.

"Du kan nu købe nye elektroniske enheder uden oplader. Dette vil hjælpe forbrugerne med at spare cirka 250 millioner euro om året på unødvendige opladerkøb," skriver EU-Kommissionen i en meddelelse om de nye regler.

Derudover peger kommissionen på, at kasserede og ubrugte opladere tegner sig for omkring 11.000 ton e-affald årligt.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job