Afskediget topchef for mægtige Intel har fået nyt job: Pat Gelsinger bliver CTO i leverandør af produkter til kirker

Den tidligere Intel-topchef Pat Gelsinger skal lede AI-udvikling for Gloo, der vil digitalisere og forbinde troens verden gennem moderne teknologi.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Efter at have stået i spidsen for Intel i en udfordrende periode har Pat Gelsinger fundet sin næste store mission – og den har intet med mikrochips at gøre.

Pat Gelsinger tiltræder nemlig i en ny rolle som teknologichef og aktiv bestyrelsesformand hos Gloo, der er en teknologi- og AI-platform skabt til at understøtte troens fællesskaber.

Her skal han lede produkt- og ingeniørteams, inklusive Gloo AI, der har til formål at udvikle teknologi til kirker, trosnetværk, non-profit-organisationer og velgørende aktører, skriver Reuters.

Vil skabe en digital sky til troens verden

En af Pat Gelsingers vigtigste opgaver bliver at opbygge en vertikal industri-cloud, der kan hjælpe omkring 450.000 amerikanske kirker, trosfællesskaber og religiøse organisationer med at navigere i den digitale tidsalder.

"Teknologi har magten til at forbinde, løfte og transformere liv, men kun når den bygges med et formål," siger Pat Gelsinger i forbindelse med sin nye rolle.

Den tidligere Intel-topchef har i mere end fire årtier spillet en central rolle i teknologiindustrien, både hos Intel og VMware.

Og med en aftrædelsesbonus på mindst 7 millioner dollar fra Intel er han nu klar til at bruge sin erfaring til at føre troens digitale infrastruktur ind i den syvende himmel.

Faste og 24-timers bøn hver torsdag

Virksomheden Gloo, der har base i Boulder, Colorado, beskriver sig selv som en platform, der forbinder troens aktører med AI, dataindsigter, finansiering og ressourcer.

Pat Gelsinger var i forvejen investor og bestyrelsesformand i virksomheden, men tager nu en mere aktiv rolle i at forme dens teknologiske retning.

Selvom skiftet fra en af verdens største chipproducenter til en tro-baseret tech-platform kan virke overraskende, så har Pat Gelsinger længe kombineret sin kristne tro med sin teknologiske karriere og har også været kendt for både at ty til bøn og faste under turbulente perioder hos Intel.

Senest skrev han i december på X, at han hver torsdag faster og beder i 24 timer.

"I denne uge vil jeg invitere dig til at sammen med mig bede og faste for de 100.000 Intel-medarbejdere, mens de navigerer i denne svære periode. Intel og dets team er af afgørende betydning for fremtiden for industrien og USA," lød det videre i tweetet, som du kan se nedenfor.


Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Technical

Uspecificeret arbejdssted

Forsvarets Efterretningstjeneste

Teknisk assistent til dokumentation af kritisk infrastruktur

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S