Med Trumps toldmure kan prisen for brug af AI komme til at stige

Donald Trumps toldmure kan meget vel få priserne for brug af AI til at stige

Artikel top billede

Donald Trumps bølge af straftold til nærmest alle verdens lande vil inden længe kunne få priserne for AI til at stige.

Sådan lyder konklusionen i Wall Street Journal efter, at Donald Trump for en uges tid siden indførte markante toldsatser på alle fysiske varer, der eksporteres til USA fra andre lande.

Det kommer i stor stil til at ramme blandt andet Microsoft, Amazon, Google og Oracle, der i dag i et hektisk race med hinanden er i fuld gang med at opføre store og avancerede AI-datacentre i USA.

De store cloud-selskaber har i de senere år skruet gevaldigt op for udbygningsplanerne i takt med, at brugen af og efterspørgslen efter AI-løsninger er eskaleret.

Ifølge Wall Street Journals estimater har de store cloud-selskaber indtil videre annonceret investeringer alene i opførelse af AI-datacentre i USA for en billion dollar.

Pengene skal ikke mindst gå til indkøb af materialer - både byggematerialer som beton og jern samt elektronisk udstyr i lange baner som servere, kabler, racks, transformatorer, kølesystemer og meget andet.

Og priserne for en del af disse materialer står nu til at stige med toldsatserne, skriver avisen.

Ganske vist er chips indtil videre blevet undtaget fra straftolden, mens øvrige komponenter bliver underlagt straftold på mindst 10 procent.

“Konsekvenserne for datacenter-byggeri kan blive vidt-rækkende,” skriver avisen - også selv om entreprenørerne formodentlig har sørget for at købe ind til lager.

Og når byggeprisen stiger, så vil regningen ende hos slutbrugeren, lyder vurderingen fra Muddu Sudhakar fra Aisera, som avisen har talt med.

CIO i investeringsselskabet Carlyle, Lucia Sores, siger til avisen, at en konsekvens af toldmurene vil blive, at CIO’erne vil begynde at udskyde i hvert fald investeringer i hardware i den kommende tid.

“Mange af os vil blive nødt til at rebalancere vores portefølje af teknologi-projekter og investeringer,” siger hun.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S