USA annullerer it-kontrakter for 35 milliarder kroner med omgående virkning: Accenture og Deloitte rammes hårdt

USA’s forsvarsministerium annullerer med omgående virkning konsulent-aftaler for 35 milliarder kroner. Især Accenture og Deloitte rammes.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

USA’s forsvarsminister, Pete Hegseth, annullerer it-kontrakter for enorme 35 milliarder kroner, som it-leverandører ellers har indgået med det amerikanske forsvarsministerium, Pentagon.

Det kommer ikke mindst til at ramme Accenture og Deloitte, som begge får annulleret særdeles store it-kontrakter med det amerikanske forsvarsministerium.

Pete Hegseth meddeler i et notat fra Pentagon, at de store aftaler ‘repræsenterer ikke-essentiel forbrug fra tredje-parts konsulenter.’

Han peger desuden på, at de konsulent-ydelser, som blandt andet Accenture og Deloitte leverer, lige så godt kan leveres af forsvarets egne ansatte.

Pete Hegseth opsiger blandt andet Accentures og Deloittes konsulent-aftaler vedrørende Defence Health Agency, ligesom Accentures aftale om videresalg af Enterprise Cloud IT-services med luftvåbenet opsiges.

Ligeledes opsiges aftaler med den amerikanske flåde samt en Darpa-kontrakt til helpdesk.

Pete Hegseth meddeler i notatet, at Pentagons CIO i løbet af en måned skal være klar med en plan for in-sourcing af alle de opgaver, der har været outsourcet til eksterne it-konsulenter.

Skal indlede forhandlinger

Desuden forlanger han, at Pentagon omgående indleder forhandlinger med sine software- og cloud-leverandører.

Inden for 30 dage skal Pentagon således have sikret sig, at man ‘ikke betaler mere for it-services end enhver anden virksomhed i Amerika.”

Pentagon får nu en uge til at gennemføre en fuld audit af alle sine software-licenser.

Den skal være gennemført senest 18. april, hvor Pentagon skal have fuld overblik over sine licenser.

Det skal sikre, at “vi kun betaler for de licenser, som vi rent faktisk anvender og de funktioner, som vi har brug for - og til den bedst mulige pris,” lyder det fra Pete Hegseth.

“Samlet set udgør annulleringerne 5,1 milliarder dollar i ‘wasteful spending’ og næsten fire milliarder dollar i potentielle besparelser, som vi kan reallokere til vores missions-kritiske prioriteter,” lyder det fra Pete Hegseth i notatet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS