I dag drejer Microsoft nøglen om på en af de største danske it-successer nogensinde: Lukker Skype

Microsoft drejer i dag mandag nøglen om på dansk-udviklede Skype, som nu forsvinder fra jordens overflade.

Artikel top billede

Mere end 20 år efter, at Skype blev skabt af danske Janus Friis og svenske Niklas Zennström, er det endegyldigt slut: I dag lukker og slukker Skype og forsvinder fra jordens overflade.

I stedet lempes alle de tilbageværende brugere over på Microsoft Teams af Microsoft, der i 2011 købte Skype for 8,5 milliarder dollar.

Janus Friis og Niklas Zennström vakte en del opsigt, da de i 2005 med et slag blev milliardærer, da de solgte Skype til eBay for 12 milliarder kroner.

Dengang var Skype revolutionerende som både koncept og platform og kom på flere måder som ide til at udgøre grundlaget for en væsentlig del af de samarbejdsplatformer, som vi i dag næsten alle kender og anvender.

Det var dengang således helt nyt, at alle mennesker med Skype pludselig gratis kunne ringe til hinanden via computeren - og altså uden om telefonen.

Ideen med at udnytte internettet til at gøre ting, der ellers havde kostet penge, gratis, havde Janus Friis og Niklas Zennström leget med tidligere med den ulovlige fildelings-tjeneste Kazaa, som de havde udviklet.

Den ide ville de prøve at gå videre med.

Computerworld bragte for et par år siden fortællingen om danske Malthe Sigurdsson, som var med til at bygge Skype og i første omgang ikke rigtigt forstod, hvad det var, som de to stiftere egentlige havde gang i.

Foruden en ordentlig pose penge udleveret ved salget til eBay, scorede de to grundlæggere i øvrige desuden hver tre milliarder kroner ekstra, da Microsoft nogle år senere købte Skype af eBay.

Det var dengang Microsofts ide, at samarbejdsplatformen Skype skulle integreres med Windows Phone, VoIP-platformen Lync, Outlook, Messenger, Hotmail og Xbox Live.

I de senere år har Skype dog gradvist tabt momentum - ikke mindst med fremkomsten af netop Teams, som Microsoft i de senere år har satset entydigt på som kommunikationsplatform.

Microsoft har forsøgt at puste nyt liv i Skype med funktioner som kortvideoer og integration med AI-assistenten Bing – forgængeren til Copilot – men uden større succes.
Microsoft lukkede for Skype for Business Online i 2021, hvor brugerne blev gelejdet over på Teams.

Tilbage stod dengang en farverig udgave til privat-brugerne, der i blandt andet en ren browser-baseret version af chat-platformen kunne underholde sig med eksempelvis ikoner med Snurre Snup, Space Jam og LeBron James.

Microsoft udsendte den sidste større opdatering af Skype i maj 2024.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job