Rives ned fra hylderne: 3,5 millioner Nintendo Switch 2-enheder solgt på fire dage

Nintendos nye spille konsol slår forgængerens salgsrekord med længder.

Artikel top billede

(Foto: Nintendo PR)

Japanske Nintendo oplyser, at selskabet har solgt mere end 3,5 millioner Switch 2-enheder i de første fire dage efter lanceringen. Dermed er det nye konsol virksomhedens hurtigst sælgende spillekonsol til dato.

Til sammenligning solgte den første Switch-konsol over 2,7 millioner enheder globalt på under en måned. Siden da er Switchen blevet en af ​​de bedst sælgende spillekonsoller nogensinde, efter Nintendo DS og Sonys PlayStation 2.

Det skriver Reuters.

I sidste måned forudsagde det Kyoto-baserede firma, at Switch 2-salget ville nå 15 millioner i løbet af det nuværende regnskabsår, der slutter i marts næste år.

"Fans over hele verden viser deres entusiasme for Nintendo Switch 2 som en opgraderet måde at spille på derhjemme og på farten," udtalte Nintendos administrerende direktør, Doug Bowser, i en erklæring.

Nintendo har solgt 152 millioner Switch-enheder siden lanceringen i 2017, hvilket har skabt en spilgigant med titler som "The Legend of Zelda" og covid-19-pandemiens gennembrudshit "Animal Crossing: New Horizons".

Switch 2's lancering den 5. juni kom efter uger med kaotiske rammer for forudbestilling.

Forbedret ydeevne

Selvom Switch 2 er større end den originale Switch-konsol, er hardwareforskellene mellem de to Nintendo-systemer mere tydelige.

Med en opgraderet Nvidia-processor og understøttelse af DLSS-opskaleringsteknologi kan Switch 2 også forbedre ydeevnen og den grafiske kvalitet af originale Switch-spil som Pokemon Scarlet and Violet og Super Mario Odyssey via gratis opdateringer, der i øjeblikket er tilgængelige til download.

Du kan læse mere om det nye konsol fra Nintendo her:

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S