Derfor køber Wingmen helt forretningsområde af Trifork: Cisco-manøvre gjorde udslaget

Interview: Et opsigtsvækkende opkøb i fjor var startskuddet til det, der nu har ført til, at danske Wingmen køber en hel afdeling af Trifork. "Hvis der nogensinde var et perfekt strategisk match, så er det her det," siger topchef Peter Rafn til Computerworld.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor har Wingmen købt Trifork Security.
  • Sådan vil Wingmen dominere det danske Cisco-økosystem gennem opkøbet.
891
4:30 min
Da Cisco sidste år opkøbte Splunk i en af selskabets største handler nogensinde, var det ikke bare en teknologisk milepæl.

Det var også et signal til partnerne om, hvilken vej vinden blæser. Hos Wingmen Solutions blev det i hvert fald opfattet som et kald til handling.

"Når Cisco foretager så stort og strategisk et opkøb, så er vi selvfølgelig nødt til at forholde os til, hvad vi selv gør," fortæller Peter Rafn, der er CEO i Wingmen Solutions, til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job