Trumps toldmure får Sony til at hæve priserne på PS5

Trumps told-satser får Sony til at lægge 330 kroner oven i prisen på alle PlayStation 5-konsoller i USA.

Artikel top billede

Japanske Sony hæver de priser, som alle amerikanske forbrugere skal betale for at erhverve sig en ny PlayStation 5-konsol i fremtiden.

Prisstigningen sker omgående, hvilket betyder, at de amerikanske forbrugere allerede fra i dag skal betale 50 dollar - omkring 330 kroner - mere for en konsol, end de skulle i går.

Prisstigningerne gælder alle tre versioner af PlayStation 5 på det amerikanske marked og betyder, at topmodellen, PS5 Pro, fra i dag kommer til at koste 750 dollar - knap 5.000 kroner.

De kommer som en direkte konsekvens af de toldmure, som Donald Trump har indført på varer, der importeres til USA fra blandt andet de lande, der producerer en stor del af verdens elektronik, herunder Kina og Japan.

Toldmurene har skabt stor uro i markedet, hvor der blandt andet er bekymringer om stigende materiale-priser og pres på supply chainen.

Sony meddeler, at priserne ikke hæves i markeder uden for USA. Indtil videre fastholder selskabet også priserne for tilbehør.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS