Region Hovedstaden gav AI-projekt adgang til millioner af danskeres sundhedsoplysninger - nu går Datatilsynet ind i sagen

Et stort dansk AI-forskningsprojekt har fået tilladelse til at anvende millioner af danskeres sundhedsdata. Nu vil Datatilsynet undersøge om det databeskyttelsesreglerne er blevet overtrådt.

Artikel top billede

(Foto: Datatilsynet)

Datatilsynet vil nu undersøge, om Region Hovedstaden har overtrådt databeskyttelsesreglerne i forbindelse med et stort dansk AI-forskningsprojekt.

I første omgang Datatilsynet bedt Region Hovedstanden om en redegørelse i sagen, hvor regionen har givet forskere tilladelse til at bruge oplysninger fra 3,65 millioner danskeres hospitalsjournaler i forbindelse med forskningsprojektet "Precision Psychiatry Initiative".

Forskerne vil ifølge Regionen tilladelse få adgang til alle, der. været i kontaktet med sygehus i Region Hovedstaden eller Region Sjælland fra år 2000 og frem til 2030.

”Datatilsynet har blandt andet bedt Region Hovedstaden om en redegørelse for de databeskyttelsesretlige vurderinger, der er blevet foretaget, inden påbegyndelsen af behandlingen af personoplysninger i det pågældende projekt,” skriver Datatilsynet på sin hjemmeside.

Kan indeholder diagnoser og testresultater

I journalerne kan der indgå detaljer om diagnoser, diverse testresultater og referater af samtaler, som patienten har haft med lægen.

De data, der anvendes, er dog blevet pseudonymiseret, hvilket betyder, at deres fjernes navn og cpr-nummer og de derfor ikke umiddelbart kan føres tilbage til enkeltpersoner.

Hensigten er, at de skal bruges til at forbedre behandlingen af psykiatriske patienter.

Men ifølge DR har regionen ikke gennemført forudgående konsekvensanalyser, som er et krav, når der skal foretages behandling af persondata, der indebærer en høj risiko for de personer, hvis data behandles.

”Datatilsynet har en betydelig forståelse for, at kommuner, regioner og statsinstitutioner samt store dele af den private sektor lige nu kan opleve et stort forretningsmæssigt pres for at ibrugtage de løsninger, der opstår som følge af nye teknologier. Det er dog afgørende – også i en sådan situation – at huske på, at de registrerede borgeres rettigheder og menneskerettigheder ikke kan tilsidesættes,” skriver Datatilsynet på hjemmesiden.

Hvis det konkluderes, at Region Hovedstaden med projektet har foretaget en ulovlig behandling af personoplysninger, vil Datatilsynet kræve, at behandlingen af persondata ophører, og at de resultater, som er blevet frembragt som konsekvens af den ulovlige behandling, bliver slettet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS