Velkommen til tirsdagens morgen-briefing fra Computerworld, som i dag er sammensat af Anders Bruun.
Vi begynder dagen med en dansk AI-opstartsvirksomhed, som har fart på.
90 millioner kroner til dansk AI-startup
Den blot to år gamle danske startup Understory har rejst knap 90 millioner kroner, som skal sætte skub i virksomhedens vækst på det globale oplevelsesmarked.
”Vi er enormt stolte. Det er et vigtigt skulderklap til det arbejde, vi har lagt de seneste år, og til den vision, vi forfølger. Investeringen giver os muligheden for at tage Understory til næste niveau. For der skal ikke herske tvivl: Vores ambition er at revolutionere oplevelsesindustrien”, siger Lasse Kjær, CEO og co-founder, i en pressemeddelelse.
Konceptet bag Understorys forretningsmodel er, at brugere af oplevelser forventer at kunne opdage, beslutte og booke i samme øjeblik, mens udbyderne er fanget i gamle it-systemer.
Det vil Understory ændre med en AI-drevet platform, der samler booking, betaling og markedsføring i ét system.
Nordiske cloudselskaber i samarbejde
De to nordiske selskaber Cloud2 og Upcloud slår sig nu sammen om at skabe den bedst mulige AI-platform med sikring af data inden for Europas grænser.
Samarbejdet indgås ifølge en pressemeddelelse med det formål at tilbyde en løsning for de europæiske virksomheder, som står med problemet at finde en AI-løsning, som er effektiv, som ikke bryder databeskyttelsesregulativer og som sikrer en høj datasikkerhed.
Cloud2 og Upcloud tilbyder nu i fællesskab en kraftfuld AI-infrastruktur og agent-håndtering, som er bygget, effektiviseret og hosted 100 procent i Europa.
Det sikrer ifølge de to selskaber selv høj hastighed, datasikkerhed og beskyttelse og compliance.
SimCorp lancerer ny service
Det tyskejede danske softwareselskab SimCorp har introduceret SimCorp Alternatives, som er et nyt tilbud designet til at imødekomme behovene hos alternative investeringsfirmaer over hele verden.
Som en del af tiltaget har SimCorp opkøbt Domos FS, som er en Paris-baseret cloud-native softwareudbyder, der specialiserer sig i alternative investeringer.
Det skriver Fintech Global.
Opkøbet giver SimCorp fuldt ejerskab af Domos FS. Det vil bringe de samlede alternative investeringsaktiver under forvaltning (AUM) på deres platform op på over 6 billioner euro.
Aftalen styrker også buy-side-kapaciteterne hos SimCorps moderselskab, Deutsche Börse Group, i takt med at det søger at udvide sit fodaftryk inden for alternative aktiver.
Staten skyder grunde ind i kvantesats
Erhvervsminister Morten Bødskov (S) og Københavns overborgmester Lars Weiss (S) løftede mandag sløret for en stribe konkrete byggeplaner, som samlet skal munde ud i et innovationsdistrikt i København med fokus på life science og kvanteteknologi.
Der skal ifølge ITWatch udarbejdes en fysisk helhedsplan for i alt 13 involverede byggeprojekter.
Et centralt finansieringspunkt i den plan bliver, at staten skyder flere af sine grunde i området ind i det kommende innovatinsdistriktet, som kommer til at ligge ved kvarteret omkring Københavns Universitet Nørre Campus, Rigshospitalet, Bioinnovation Institute, De Gamles By og Haraldsgade-kvarteret.
Det skal ske ved enten selv at udvikle arealerne eller lægge dem ind i statens ejendomsselskab, Freja Ejendomme, med henblik på privat udvikling og salg til investorer, der bygger laboratorier, kontorfaciliteter og andre fysiske innovationsenheder i distriktet.