Vil tvinge Trump til at trække heftig prisstigning på it-visaer tilbage: Skal ikke koste 650.000 kroner

Det magtfulde amerikanske handelskammer trækker Donald Trump i retten. Trump har slet ikke mandat til at beslutte at hæve visa-priser, mener det.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det amerikanske handelskammer, Chamber of Commerce, går rettens vej for at få stoppet Donald Trumps beslutning om, at det fremover skal være markant dyrere at få et arbejdsvisum til USA.

Donald Trump skabte chokbølger i den internationale it-branche, da han for en måneds tid siden pludselig besluttede at hæve prisen for de i it-branchen meget udbredte H-1B-visummer til 100.000 dollar.

H-1B anvendes i stor stil i it-branchen til at hente it-folk ind i USA fra udlandet, og det har gennem årene været afgørende for at få blandt andet Elon Musk, Satya Nadella, Arvind Krishna og mange andre til USA for at gøre karriere.

Chamber of Commerce sagsøger Trump med den påstand, at den amerikanske præsident slet ikke har lov til selv at beslutte at hæve prisen for H-1B.

Som i mange andre tilfælde har Trump indført reglen via et præsidentielt dekret, som han har underskrevet.

Ifølge præsidenten misbruger ikke mindst de amerikanske it-selskaber visum-muligheden med henblik på at presse lønningerne ned, fyre lokale medarbejdere og underminere den amerikanske økonomi og den nationale sikkerhed.

Men beslutningen er i direkte modsætning til de beslutninger, som den amerikanske lovgivende forsamling, Kongressen, tidligere har taget, lyder det fra Chamber of Commerce.

Kongressen har nemlig tidligere lovgivet på området i den såkaldte Immigration and Nationality Act - i daglig tale INA.

Ifølge handelskammeret har Kongressen adskillige gange og med jævne mellemrum gennemgået H-B1-ordningerne og taget initiativ til, at virksomheder, der har misbrugt ordningen, bliver sanktioneret.

"Præsidenten har ganske vist beføjelser under INA, men de giver ham ikke magt til at helt at tilsidesætte eksisterende love og bestemmer. De giver ham heller ikke mandat til at selv at etablere nye betinger for visum," lyder det fra handelskammeret.

mulighed for at tilsidesætte eksisterende lovbestemmelser og programmer. De giver heller ikke præsidenten tilladelse til generelt at oprette nye visumbetingelser."

Det amerikanske handelskammer peger i sit søgsmål på, at manglen på høtkvalificeret arbejdskraft i USA er 'veldokumenteret,' samt at det er afgørende for innovation og samhandel med andre lande, at det er muligt for udlændinge at komme ind på det amerikanske arbejdsmarked med et H1-B i lommen.

Handelskammeret mener, at den store prisstigning især vil ramme små iværksætter-selskaber.

H-1B-visummet er meget anvendt også herhjemme, og udmeldingen har derfor også rejst bekymring herhjemme.

Læs også:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura