Vil tvinge Trump til at trække heftig prisstigning på it-visaer tilbage: Skal ikke koste 650.000 kroner

Det magtfulde amerikanske handelskammer trækker Donald Trump i retten. Trump har slet ikke mandat til at beslutte at hæve visa-priser, mener det.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det amerikanske handelskammer, Chamber of Commerce, går rettens vej for at få stoppet Donald Trumps beslutning om, at det fremover skal være markant dyrere at få et arbejdsvisum til USA.

Donald Trump skabte chokbølger i den internationale it-branche, da han for en måneds tid siden pludselig besluttede at hæve prisen for de i it-branchen meget udbredte H-1B-visummer til 100.000 dollar.

H-1B anvendes i stor stil i it-branchen til at hente it-folk ind i USA fra udlandet, og det har gennem årene været afgørende for at få blandt andet Elon Musk, Satya Nadella, Arvind Krishna og mange andre til USA for at gøre karriere.

Chamber of Commerce sagsøger Trump med den påstand, at den amerikanske præsident slet ikke har lov til selv at beslutte at hæve prisen for H-1B.

Som i mange andre tilfælde har Trump indført reglen via et præsidentielt dekret, som han har underskrevet.

Ifølge præsidenten misbruger ikke mindst de amerikanske it-selskaber visum-muligheden med henblik på at presse lønningerne ned, fyre lokale medarbejdere og underminere den amerikanske økonomi og den nationale sikkerhed.

Men beslutningen er i direkte modsætning til de beslutninger, som den amerikanske lovgivende forsamling, Kongressen, tidligere har taget, lyder det fra Chamber of Commerce.

Kongressen har nemlig tidligere lovgivet på området i den såkaldte Immigration and Nationality Act - i daglig tale INA.

Ifølge handelskammeret har Kongressen adskillige gange og med jævne mellemrum gennemgået H-B1-ordningerne og taget initiativ til, at virksomheder, der har misbrugt ordningen, bliver sanktioneret.

"Præsidenten har ganske vist beføjelser under INA, men de giver ham ikke magt til at helt at tilsidesætte eksisterende love og bestemmer. De giver ham heller ikke mandat til at selv at etablere nye betinger for visum," lyder det fra handelskammeret.

mulighed for at tilsidesætte eksisterende lovbestemmelser og programmer. De giver heller ikke præsidenten tilladelse til generelt at oprette nye visumbetingelser."

Det amerikanske handelskammer peger i sit søgsmål på, at manglen på høtkvalificeret arbejdskraft i USA er 'veldokumenteret,' samt at det er afgørende for innovation og samhandel med andre lande, at det er muligt for udlændinge at komme ind på det amerikanske arbejdsmarked med et H1-B i lommen.

Handelskammeret mener, at den store prisstigning især vil ramme små iværksætter-selskaber.

H-1B-visummet er meget anvendt også herhjemme, og udmeldingen har derfor også rejst bekymring herhjemme.

Læs også:

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job