Michael Holm og andre stor-investorer går med i kæmpe datacenter-projekt i Esbjerg til 10 milliarder kroner

Systematic-rigmand Michael Holm går sammen med andre stor-investorer med i datacenter-projekt til 10 milliarder kroner i Esbjerg.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Systematic-rigmand Michael Holm og en række andre investorer går med i det store datacenter-projekt på Esbjerg Havn, hvor der skal bygges et datacenter til 10 milliarder kroner.

Bag projektet står det københavnske selskab Thylander Data Centers.

Ind i ejerkredsen af Thylander Data Centers træder nu Michael Holms Systematic Holdnig samt Sagitta Ventures, Weco og Esbjerg-selskabet E. Bank Lauridsen Holding - der iøvrigt ejer 25 procent af Systematic og en stor del af Esbjerg Havn.

Thylander Data Centers har store planer med samarbejdet og med det, som selskabet kalder for sin nye 'datacenter-platform,' som skal rulles ud flere steder.

Selskabet er nu ved at være klar med en langsigtet udviklings-pipeline for platformen.

"Vi er godt i gang med at udvikle vores første datacenter i Esbjerg, men det er blot begyndelsen på rejsen mod at bygge en førende datacenter-platform i Norden. De fire nye partnere i TYDC kommer alle med unikke kompetencer, der gør vores platform stærkere og mere skalerbar," meddeler Thylanders administrerende direktør, Bjarke Mikkelsen.

Det kommende datacenter skal ligge centralt på Esbjerg Havn og kommer til at koste op mod 10 milliarder kroner at opføre.

Esbjerg-området bliver også hjemsted for Microsofts tre nye datacentre, der kommer til at ligge i henholdsvis Esbjerg og Varde.

Også datacenter-operatøren AtNorth er på vej med et nyt datacenter i Krageris i Varde Kommune til angiveligt 25 miliarder kroner.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S