Stjernen fra Reacher skal i kamp med en dræberrobot fra rummet

Med den nye sci-fi-actionfilm War Machine byder Netflix på en af Prime Videos største stjerner i en hårdtpumpet krig mod en skræmmende fjende.

Artikel top billede

Kunne man tillade sig at drømme om en sci-fi-actionfilm, hvor den hårdtslående Jack Reacher kæmper mod robotter fra det ydre rum?

I så fald er drømmen tæt på at gå i opfyldelse med Netflix’ kommende action-brag War Machine.

Det er dog hverken Jack Reacher fra Lee Childs bøger eller Reacher fra den anmelderroste serie på Prime Video, men derimod seriens frontfigur, Alan Ritchson, der spiller hovedrollen i sci-fi-filmen.

I War Machine spiller Ritchson en US Army Ranger-rekrut, der er kendt som ”81”. Under en brutal træningsøvelse i ødemarken opdager soldaterne, at et eller andet ukendt jager dem.

Kampmaskinen ligner noget, der med lidt bedre design kunne være trådt direkte ud af RoboCop, og som jæger har den klare paralleller til Predator.

Og i lighed med den klassiske Arnold Schwarzenegger-film (og dens mange efterfølgere) tyder alt på, at fjenden ikke kommer fra Jorden

Til gengæld tyder alt også på, at man kan forvente en intens og visuelt slagkraftig oplevelse i War Machine, som man kan få en forsmag på i filmens trailer.

Det er næppe en film, der kommer til at hente Oscar-statuetter for dyb dialog, men til gengæld er der brugt mange kræfter på at lave praktiske effekter.

Det kan man snuse til i denne featurette, og der er lagt op til god gammeldags fysisk action til de gange, hvor man bare med god samvittighed har brug for at slå hjernen fra.

Alan Ritchson har i løbet af de seneste år markeret sig som en af de mest fysisk dominerende actionprofiler.

Hans nye rolle som 81 er naturligvis ikke en direkte kopi af den tidligere soldat Reacher, men de har både den fysiske fremtræden og den hurtige hjerne tilfælles.

War Machine får premiere på Netflix den 6. marts 2026.

Skulle man inden da søge efter filmen, så er her en advarsel om, at Netflix har en film med samme navn fra 2017 med Brad Pitt i hovedrollen. Den film fik med god grund overvejende negative anmeldelser.

Til gengæld var der positive anmeldelser til den nyeste Predator-film, Predator: Badlands, da den fik premiere sidste år. Den er netop blevet lanceret på Disney+.

Og apropos Reacher, så vender Alan Ritchson tilbage som den amerikanske vandringsmand med sæson 4, som er blevet optaget, men hvor vi stadig venter på en officiel premieredato.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job