Er stærkt bekymret over den vilde udvikling i Kina: De er lang foran Europa - og det er de europæiske politikeres skyld

Ifølge Ericsson-topchef Börje Ekholm er Kinas infrastruktur så langt foran Europas, at virksomheder i Kina hurtigere kan udvikle og udrulle nye løsninger, blandt andet med mere kompakte sprogmodeller.

Artikel top billede

(Foto: TDC NET)

Europa risikerer at sakke bagud i den globale AI-udvikling, hvis kontinentet ikke får mere fart på moderniseringen af teleinfrastrukturen.

Det er budskabet fra Ericssons topchef, Börje Ekholm - hvis virksomhed lever af at sælge teleinfrastruktur - der under Mobile World Congress i Barcelona siger til Bloomberg, at Kina i øjeblikket har et tydeligt forspring.

Ifølge Ericsson-topchefen handler det ikke kun om software og modeller, men i høj grad om den digitale rygrad, som AI skal køre på.

Standalone 5G giver Kina et teknisk forspring

Börje Ekholm peger på, at Kina nu har et landsdækkende standalone 5G-net.

I modsætning til de non-standalone-løsninger, som mange europæiske lande – inklusive Danmark - har rullet ud, kører standalone 5G på en ny 5G-kerne og er ikke længere afhængig af eksisterende 4G-infrastruktur.

TDC Net udrullede sammen med netop Ericsson det første standalone 5G-netværk i august 2023.

Denne løsning skulle blandt andet betyde lavere latency, mulighed for network slicing samt mere effektiv behandling af store datastrømme.

Ifølge topchefen er netop de egenskaber vigtige, hvis AI-applikationer skal udrulles i stor skala.

Han beskriver det som et teknisk fundament, der giver Kina en strategisk fordel, fordi virksomheder kan udvikle og rulle nye løsninger ud hurtigere i form af mere kompakte sprogmodeller, der kan køre lokalt eller i såkaldte edge-miljøer.

Og det gør altså ifølge Ericsson-topchefen vejen fra eksperiment til bred implementering kortere.

I Europa går det langsommere, fordi netinfrastrukturen ifølge Börje Ekholm i mindre grad er moderniseret.

AI lægger pres på nettene

Samtidig lyder det fra topchefen, at AI’s betydning ikke stopper ved software.

Nye enheder og AI-drevet hardware øger nemlig presset på telenettene markant.

Som eksempler nævnes briller til augmented reality, der løbende behandler og streamer information i realtid og industrielle scenarier, hvor sensorer og AI-modeller konstant udveksler data.

Den slags brug kræver stabile forbindelser med høj kapacitet og minimal forsinkelse.

Uden yderligere investeringer i netværk kan operatørerne få svært ved at håndtere den belastning, lyder det videre.

AI bliver tænkt ind fra starten i 6G

På den baggrund arbejder telebranchen allerede på næste generation.

Ericsson deltager i et initiativ, som ledes af Qualcomm, for at udvikle 6G-teknologi, der fra bunden er designet til at håndtere AI-tunge workloads. Det samme gør Nokia – dog i samarbejde med Nvidia i stedet.

Formålet er, at fremtidens netværk ikke blot skal være hurtigere, men også gearet til at håndtere storskala AI-behandling.

Iføle Ericssons topchef, så skyldes Europas teknologiske efterslæb de europæiske politikere.

Han har længe været en fortaler for større muligheder for teleselskaberne til konsolidering, så de kan få den tilstrækkelige skala og finansielle styrke til at investere i ny infrastruktur.

Derudover mener han, at Europa strukturelt bør afsætte flere ressourcer til teknologisk udvikling.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Context& om AI: AI accelererer. Organisationen bremser.

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Stærk sagsbehandler til støtte for Kapacitetsmanager og egen portefølje

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos