Læs Computerworlds tema-nummer om fremtidens AI: Sådan kommer det til at påvirke os

AI er godt på vej til at vende op og ned på dagligdagen, forretningen, teknologi-anvendelsen, jobmarkedet og mange andre områder i it-branchen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hele Computerworlds store temanummer om fremtidens AI.
242
1:15 min
Nye teknologi-formater er altid grundlag for både frygt og optimisme, når de først får fat i markedet, og sådan er det i høj grad også med AI.

Efter mest af alt at have været en slags legetøj og grundlag for sjove eksperimenter i nogle år, ser vi nu for alvor potentialet i AI begynde at folde sig ud. På godt og ondt.

Vi begynder at skrive rigtig og anvendelig kode, vi bruger alle AI i dagligdagen, og vi er alle nødt til at være med, hvis ikke vi skal køres helt bag ad dansen.

Optimismen omkring brugsscenarier og muligheder er store. Vi står i en vild brydningstid, som kommer til at definere it-brugen i de kommende mange år.

På den anden side udløser den nye teknologi også bekymringer. For hvordan tøjler vi den? Hvad er ricisi? Hvordan undgår vi, at det hele løber af med os?

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S