Netcompany bliver storsponsor for et af verdens bedste cykelhold - holdet skifter navn til Netcompany Ineos

Netcompany bliver storsponsor for cyjelholdet Ineos Grenadiers, der skifter navn til Netcompany Ineos. Målet er at vinde Tour de France.

Artikel top billede

Netcompany bekræfter nu de rygter, der kom frem i begyndelsen af marts: Selskabet indtræder som storsponsor for et af verdens bedste cykelhold, der nu tager navn efter det danske selskab.

Netcompany bliver nemlig storsponsor for britiske Ineos Grenadiers, der skifter navn til Netcompany Ineos. Det sker straks, og det betyder, at holdet vil køre som Netcompany Ineos allerede, når Giro d'Italia fløjtes i gang om en uges tid.

Sponsoraftalen løber over fem år.

Netcompany til ikke fortælle om det konkrete beløb, som selskabet pumper ind i det britiske hold, der tidligere har været kendt som Team Sky og under dette navn har vundet Tour de France flere gange med cykelrytterne Geraint Thomas, Bradley Wiggins og Chris Froome og som Ineos vandt Tour de France i 2019 med Egan Bernal.

>Men i marts kunne vi fortælle, at det angiveligt drejer sig om 100 millioner euro - omkring 760 millioner kroner - fordelt over alle fem år.

DR skriver, at Netcompany også skal levere sin AI-platform Pulse til holdet, som dermed får en helt ny og avanceret måde at behandle data på, som ingen andre hold har.

"Samarbejdet varer jo i fem år, og jeg sidder ikke og siger, at vi vinder Tour de France til sommer. Der er mange faktorer, der spiller ind. Men jeg vil vove den påstand, at hvis man ikke som professionelt cykelhold begynder at investere i den her form for teknologi nu, så vil man ikke kunne vinde om tre-fire år. For systemerne og algoritmerne bliver hele tiden klogere," siger topchef André Rogaczewski.

Netcompany er tiden er i gang med et stort og ambitiøst europæisk fremstød.

Selskabet har blandt andet fornylig landet Heathrow Airport i London som storkunde, og den store eksponering, som sponsoratet vil give på alverdens tv-skærme i forbindelse med verdens største årlige sportsbegivenhed, skal være med til at fremme selskabets position i de europæiske markeder.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S