Den eksplosive AI-udvikling ændrer alt for danske it-topfolk: Her er deres bud på vinderne

Platform X, København: Tempoet, som AI udvikler sig med, er kommet bag på mange selv drevne it-topfolk i Danmark, der er nødt til hurtigt at indrette sig efter den eksplosive udvikling. Hvem kommer til at vinde? Det fik vi et bud på, da Computerworld onsdag stod bag den store Platform X-konference.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • AI, cloud og data kommer til at udvikle sig ekstremt hurtigt de næste få år
  • Virksomheder skal være klar til konstant omstilling
  • AI allerede skaber store gevinster, men også nye udfordringer med data og sikkerhed
  • Virksomheder skal kombinere teknologi, forretning og klare værdier for at følge med fremtidens tempo
1.559
8 min
"Hold jer i god form."

Sådan lyder det bedste råd fra Thomas Kovsted, landechef for IBM Danmark.

Han står foran publikum i biografsalen til Platform X, der er en udsolgt konference arrangeret af Computerworld og HNCO, Herbert Nathan & co.

For i dag er skrivebordet skiftet ud med en biografstol.

Lytterne i salen er CEO'er og CIO'er for de store enterprise-virksomheder, eksperterne og it-folket, der ønsker at få svar på det spørgsmål, der optager dem alle:

Hvad sker der med AI de næste to til tre år?

Thomas Kovsted er en af fire landechefer, der på dagen tegner et billede af enterprise-Danmark, hvor kvantecomputeren er på vej, måske allerede inden for et til to år, og som lægger endnu et lag oven i den AI-transformation, der allerede kører.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job