Spil-shop beskylder net-firma for fup

Bondefangeri. Sådan beskriver indehaveren af online-spilshoppen Overstock et partnerprogram hos virksomheden Tradedoubler, der tilbyder online-markedsføring. Tradedoubler afviser kritikken og har anlagt sag mod Overstock, der ikke vil betale regningen fra Tradedoubler.

Direktør Tommy Kristensen føler sig snydt af selskabet Tradedoubler, der blandt andet sælger online markedsføring.

Direktøren står i spidsen for selskabet Intertain, der driver online-spilshoppen Overstock. Selskabet indgik for cirka et år siden en aftale om deltagelse i et partnerprogram hos markedsføringsfirmaet Tradedoubler.

Partnerskabet skulle sikre Overstock eksponering på de øvrige partneres hjemmesider. Tommy Kristensen er imidlertid stærkt utilfreds med resultatet.

- Vi fik oplyst, at der var 25.000 andre danske sites med i partnerskabet. Og vi blev lovet øjeblikkelig succes, fordi seriøse partnere som eksempelvis Google, Yahoo, Jubii og MSN var med, siger Tommy Kristensen.

Bortset fra Jubii og et site for avisen Jyske Vestkysten har der dog ikke været nævneværdig eksponering på mere seriøse sites, hævder Tommy Kristensen.

- Efter et par måneder var vi stadig stort set udelukkende tilknyttet fupsites, privatpersoners hjemmesider og useriøse sider som spilgratis.dk. Det virker som rent bondefangeri og ligger langt fra det, vi blev lovet, siger Tommy Kristensen.

Afviser kritikken

Tommy Kristensens kritik afvises af regionsdirektør Simon Goldschmidt i Tradedoublers danske selskab.

- Vi garanterer ikke kunderne eksponering hos bestemte partnere, når vi sælger vores affiliateprogram. Det har vi heller ikke gjort over for Overstock, siger Simon Goldschmidt.

Han er helt klar over, at Tradedoublers partnerprogram ikke af sig selv giver den type resultater, medmindre kunderne selv investerer yderlligere ressourcer i at få det til at køre.

- Vi stiller en platform til rådighed for kunderne, og vi rådgiver gerne om, hvordan kunderne skal bruge programmet for at få mest muligt ud af det. Men resultaterne kommer ikke af sig selv, siger Simon Goldschmidt.

Mødes i retten

Utilfredsheden med Tradedoubler fik spil-shoppen Overstock til at opsige aftalen efter få måneder.

På det tidspunkt havde Overstock betalt 5.000 kroner for at komme med i partnerprogrammet. Spil-shoppen afviste imidlertid efterfølgende at betale de månedlige gebyrer på 2.900 kroner for at være med.

Det har fået Tradedoublers til at indledt en voldgiftssag mod Overstock for at få den resterende del af betalingen.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job