Giganter i voldsomt opgør om forretningshemmeligheder: Apple sagsøger OpenAI for at stjæle

OpenAI er på vej med en hardware-satsning og anklages nu for at ville stjæle produktdesign, fremstillingsprocesser og forsyningskædestrategier fra Apple.

Artikel top billede

(Foto: Laurenz Heymann / Unsplash)

Apple farer nu frem med juridisk bål og brand mod OpenAI. AI-selskabet anklages for at stå bag en omfattende indsats for systematisk at tilegne sig og udnytte Apples fortrolige oplysninger.

Det sker ifølge Apple via tidligere medarbejdere, rekrutteringspraksis og leverandør-relationer, skriver Reuters.

Formålet med den påståede spionage skulle være at fremskynde OpenAI's indtræden på markedet for forbruger-hardware.

Computerworld beskrev i april, hvordan AI-frontløberen, der står bag sprogmodellen ChatGPT, er i gang med at udvikle en ny AI-smartphone i samarbejde med Mediatek, Qualcomm og Luxshare.

Ved at udvikle sin egen smartphone med AI-agenter, kan OpenAI komme til at sidde på både software- og hardware-delen. Fidusen for OpenAI i selv at markedsføre en smartphone er ikke mindst, at man så ikke ville være underlagt restriktioner fra Apple og Google, der sidder på app-markedet.

Helt konkret sagsøger Apple OpenAI og to tidligere ansatte for angiveligt at have stjålet forretningshemmeligheder og for kontraktbrud.

Ifølge søgsmålet står de sagsøgte bag ”en koordineret indsats for at stjæle Apples fortrolige oplysninger, herunder produktdesign, fremstillingsprocesser og forsyningskædestrategier”.

Afleverede ikke sin arbejdscomputer

De to tidligere ansatte var henholdsvis systemingeniør i Apple og vicedirektør for produktdesign af iPhone og Apple Watch.

Den ene forhenværende Apple-ansatte forlod teknologiselskabet i begyndelsen af året efter at have fået nyt job hos OpenAI.

Ifølge søgsmålet skulle vedkommende blandt andet ikke have svaret Apple, da virksomheden henvendte sig for at få ham til at skrive under på en påmindelse om fortrolighed. Han skulle heller ikke have afleveret sin arbejdscomputer.

Ifølge Apple arbejder flere tidligere ansatte nu for OpenAI.

”At OpenAI nu beskæftiger folk, som engang blev betroet Apples forretningshemmeligheder, giver ikke OpenAI ret til at bruge de oplysninger til at kickstarte sin hardwaresatsning,” skriver Apple i søgsmålet.

Apple kræver erstatning og et påbud, der forbyder OpenAI at bruge Apples fortrolige oplysninger.

OpenAI nægter imidlertid at have spioneret mod Apple, eller mod andre virksomheder i det hele taget.

"Vi har ingen interesse i andre virksomheders forretningshemmeligheder. Vi har fortsat fokus på at udvikle innovativ teknologi, der styrker mennesker overalt," udtaler OpenAI ifølge Reuters.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S