25 nomineringer til årets Emmy-uddeling: Nu kan du se ny sæson af benhård, blodig og hektisk serie

Med 25 nomineringer fører The Pitt feltet ved årets Emmy-uddeling, og der er god grund til hypen omkring den benhårde, blodige og hektiske serie fra Pittsburghs travleste skadestue.

Artikel top billede

Følger man lidt med i opløbet til årets Emmy-uddeling, der finder sted 14. september i Los Angeles, kan man næsten ikke sparke sig frem for nomineringer til serien ”The Pitt”.

Hele 25 af slagsen er det blevet til for serien, der over 15 afsnit følger en – ja – 15 timer lang vagt for overlæge Michael ”Robby” Robinavitch (Noah Wyle) på en akutmodtagelse i Pittsburgh; heraf navnet.

Modtagelsen er latterligt travl og kronisk underbemandet, samtidig med at chefen hele tiden kommer rendende for at høre, om man nu også når sine produktionsmål.

The Pitt blev en kæmpestor succes sidste år og vandt hele fem Emmyer, så den er forsvarende mester, og sæson to – der havde premiere først på året – tager stafetten op i fin stil.

Som helhed er serien bedømt til en meget flot IMDb-rating på 8,9, og det er ikke så sært.

Den er nemlig både hamrende spændende, velspillet, stærkt vedkommende, ofte sjov og endnu oftere temmelig grum.

Samtidig er den blevet rost i vide kredse for sin realisme, hvilket kan tilskrives det faktum, at en af de faste manusforfattere selv er praktiserende akutlæge.

Så her er nok at komme efter. Medmindre man er typen, der har det lidt hårdt med at se blod, for så skal man nok finde på noget andet.

Samtidig formår den på fin vis at portrættere sine faste medvirkende som hele mennesker, komplet med fejl og svagheder.

Dertil kommer naturligvis en hel del medvirkende, som i sagens natur kun er med i ganske kort tid, inden de forlader hospitalet igen – på den ene eller den anden facon.

Sæson tre får premiere til januar. Men følger du ikke allerede Dr. Robby og hans hårdt prøvede kolleger, så læg ud med sæson et; du kan se traileren til den her.

The Pitt kan ses på HBO Max.

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S