Google melder ud: Nu bliver dine søgeresultater dårligere

Google hævder, at EU har tvunget selskabet til at gennemføre den største forringelse af søgeresultaterne i selskabets historie.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Tirsdag udrullede Google en række ændringer, der påvirker søgeresultaterne for brugere i Europa.

Det sker for at imødekomme en række konkurrencekrav fra EU, som skal sikre, at Google ikke bruger sin søgemaskine til at promovere egne tjenester på bekostning af konkurrenters.

Men Google hævder, at det har den konsekvens, at kvaliteten af søgeresultaterne nu bliver ringere i Europa.

Største forringelse i 29 år

Google oplyser til Reuters, at der er tale om den største reduktion i kvaliteten af søgeresultaterne, som selskabet har gennemført i sin 29-årige historie.

Ændringerne kommer, efter at Google i juli blev ramt af en bøde på 3,5 milliarder kroner for overtrædelse af unionens konkurrencelov. I den forbindelse har EU stillet krav om, at søgegiganten behandler tredjepartstjenester, der optræder i søgeresultaterne, på en "fair og ikke-diskriminerende måde".

Google har tidligere påpeget, at de ændringer, som EU kræver, betyder, at europæiske brugere kommer til at gå glip af ”væsentlige funktioner.”

"For at leve op til reglerne er vi nødt til at fjerne populære realtidsfunktioner i Google Søgning, som europæerne er glade for – eksempelvis øjeblikkelige priser og direkte oplysninger om tilgængelighed på hoteller, fly og restauranter – og afvikle sikkerhedsforanstaltninger i Google Play," oplyste Kent Walker, chef for globale anliggender hos Google, i en skriftlig kommentar tilbage i juli.

Den danske jobportal Jobindex, der ejer Computerworld, har tidligere klaget til EU over søgegigantens ageren på jobområdet.

Jobindex har klaget over, at jobopslag fra portalen i nogle tilfælde også ender på Google for Jobs:

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job