Danmarks største jobportal Jobindex klager til EU over Google: "Vi vil have det stoppet"

Danmarks største jobportal, Jobindex, klager til EU over Google over konkurrenceforvridende adfærd på det danske marked. "Vi er ikke ude på at få nogen erstatning. Vi vil bare gerne konkurrere på fair vilkår," siger direktør og ejer Kaare Danielsen.

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

Opdatering: Computerworld har i forbindelse med artiklen ikke fået indhentet en kommentar fra Google. Det beklager vi. Artiklen er nu efter henvendelse fra Google blevet opdateret.

Danmarks største jobportal, Jobindex, klager til EU over Google for konkurrenceforvridende adfærd ved at fremme egne produkter i søgninger og for at benytte det danske jobsites jobannoncer uden tilladelse.

Det oplyser Kaare Danielsen, ejer og direktør hos Jobindex til Computerworld.

Sagen sker med baggrund i en tidligere sag fra 2017, hvor EU gav Google en bøde på 18 milliarder kroner for sagen, hvor Google promoverede Google Shopping mere end konkurrerende.

Google for Jobs er vi ikke med i, men der er nogle af vores jobannoncer, der finder vej til Google for Jobs alligevel,” siger Kaare Danielsen.

Det skyldes ifølge Jobindex-ejeren, at flere partnere på Google for Jobs tager annoncer fra Jobindex og bruger dem på blandt andet Google for Jobs.

Han fortæller dog, at hvis man søger et job gennem disse partnere, når ansøgningerne i mange tilfælde ikke frem.

”De har lavet det så smart, at man også kan søge jobbet på det her site, men hvor den ansøgning havner, det er ikke godt at vide. For jeg har prøvet at søge nogle af vores egne jobs, og ansøgningen dukker ikke op,” siger han.

Hvad vil du gerne opnå med det her? Er det et bestemt beløb?

”Vi vil bare gerne have det stoppet. Vi er ikke ude på at få nogen erstatning. Vi vil bare gerne konkurrere på fair vilkår og sikre, at de [Google, red] ikke kopierer vores annoncer,” siger han.

Snart kommer nye regler

Fra 2024 træder der nye regler i kraft i forhold til tech-giganternes ageren. Der er tale om Digital Market Act (DMA) og Digital Service Act (DSA).

Disse regler betyder blandt andet, at tech-giganter ikke længere må favorisere egne produkter ved for eksempel søgninger på deres platforme. Og dertil kommer en række andre krav ved dataindsamling.

Selvom disse nye regler sandsynligvis kunne være til gavn for Jobindex i denne situation, ser Kaare Danielsen ingen grund til at vente, da der i forvejen ligger den ovennævnte dom om Google Shopping, hvor Kaare Danielsen håber at kunne bruge præcendens.

”Når det så bliver vedtaget, skal man jo så starte forfra. Denne her Google Shopping-sag har varet 10 år, så hvis man skulle begynde en ny sag med en ny lovgivning, så skulle man så igen igennem en masse retsindstandser, så kan det potentielt tage 10 år mere,” siger han og fortsætter:

”Med den gamle lovgivning ligger der en sag, som allerede er afgjort, så der er brugt de 10 år, så der er ingen grund til at vente på DMA.”

Hvad er forhåbningerne?

”Vi håber, at Google vil kigge på det her. Det er jo også en dårlig brugeroplevelse. Dels kopiere de nogle annoncer fra Jobindex, men der er også nogle jobsøgere, der tror, de har søgt en stilling, men deres ansøgning når aldrig frem til virksomheden.”

Computerworld har efterfølgende modtaget en kommentar fra Google Danmark om sagen. Her udtaler søgegiganten at:

“Jobfunktionen i Googles søgemaskine blev skabt for at gøre jobsøgningen så enkel som muligt. Ved at samarbejde med forskellige jobudbydere kan vi gøre det nemmere for folk at finde mere relevant information i søgemaskinen og dermed også blive dirigeret til hjemmesider med jobannoncer, der er relevante. Enhver jobudbyder - stor eller lille - kan være med, og det kan give virksomheder øget trafik og jobmatch."

Kaare Danielsen er hovedaktionær i Jobindex Media, som ejer Computerworld,

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S