Kombit lukker for Aula på grund af potientiel sikkerhedsrisiko

En potentiel sikkerhedsrisiko betyder, at Kombi onsdag aften lukkede ned for Aula, der bruges af omkring to millioner borgere.

Artikel top billede

Danske forældre kan i øjeblikket ikke logge ind på Aula.

Det sker, efter at kommunernes it-fællesskab Kombit onsdag eftermiddag af sikkerhedshensyn valgte at lukke adgangen til Aula.

”Vi har lukket Aula midlertidigt, fordi vi håndterer en potentiel teknisk sikkerhedsrisiko.

Det er endnu uklart, hvor lang tid arbejdet vil tage, og vi kan derfor ikke på nuværende tidspunkt oplyse, hvornår løsningen er tilgængelig igen,” skriver Aula i sin driftsstatus.

Risiko i underliggende element

Til nyhedsbureauet Ritzau oplyser Lars Skov Granerud, der er pressechef for Kombit, at risikoen stammer fra det, som han kalder ”et underliggende element” i løsningen.

”Vi er blevet gjort opmærksom på en potentiel teknisk sikkerhedsrisiko i et underliggende element på flere af vores løsninger,” siger Lars Skov Granerud, pressechef for Kombit, til nyhedsbureauet Ritzau.

Ud over Aula valgte Kombit også at lukke for en række andre systemer, herunder et bibliotekssystem, men har efterfølgende genåbnet alle andre systemer end Aula.

Aula bruges af op mod to millioner borgere, og i denne uge er det præcis syv år siden, at løsningen blev taget i brug på folkeskolerne i alle landets 98 kommuner, hvor den erstattede det tidligere ForældreIntra.

Løsningen er indkøbt og kravspecificeret af Kombit, men udviklet af Netcompany.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S