It-firma har succes med SMS'er fra SAP

Tekstbeskeder på mobiltelefonen fra ERP-systemet SAP giver storvækst hos it-firmaet 2BM, der er vokset fra 2 til 30 ansatte på bare fem år. Nu overtager firmaet alle SONGs SMS-kunder fra TDC.

Ved at få SAP-systemer og mobiltelefoner til at sms'e sammen har it-firmaet 2BM på fem år opbygget en lukrativ forretning, der vokser hurtigt.

I år forventes en vækst i omsætningen på 50 procent, og nu har 2BM fået overladt alle SONG Networks erhvervskunder til SMS-løsninger fra TDC.

De nærmere detaljer om overdragelsen holder TDC og 2BM tæt ind til kroppen, men aftalen giver 2BM et to-cifret antal nye kunder til firmaets SMS-produkt, så det samlede antal runder 200.

Ramt hvad kunderne efterspørger

– Vi har ramt noget, kunderne efterspørger – sagt på jysk. Ordrebogen ser god ud, siger administrerende direktør Anders Bork Hansen.

Han etablerede det københavnske firma i august 2000 sammen med en makker, og siden er det gået støt fremad. Antallet af medarbejdere har rundet 30, og der har været overskud alle årene.

Nu er 2BM's kerneydelse for alvor ved at slå igennem i erhvervslivet. Kort fortalt har 2BM specialiseret sig i at integrere SMS, Blackberry og andre mobile enheder med SAP.

– Vi forbinder en virksomheds it- og mail-systemer med medarbejdernes mobiltelefoner. Hvis en server for eksempel er ved at løbe tør for diskplads, kan den sende en SMS til den person, der har it-vagten eller til et andet system. Og al timeregistrering kan ordnes via SMS-beskeder, som det sker hos Energi E2 nu, siger Anders Bork Hansen.

Andre kunder i kartoteket er sværvægtere i logistikbranchen som Dansk Landbrugs Grovvareselskab og en række advokat- og revisorvirksomheder.

Holder sig til SAP

De mindst avancerede produkter, som at sende SMS'er via mail-systemet og tilbage igen, kan klares over internettet, uden at der skal installeres noget soft- eller hardware, men til de mere omfattende installationer holder 2BM sig til SAP-løsninger.

Den del af ekspertisen blev koblet på for tre år siden for at kunne integrere SMS-løsningerne med kundernes SAP HR-systemer. Og så bredte det sig, så 2BM nu også tilbyder fuld SAP-konsulenthjælp.

Efterhånden som de generationer, der har sms'et fra barnsben, finder vej til arbejdsmarkedet, vil kommunikation via SMS også blive en naturlig del af virksomhedernes kultur, vurderer Anders Bork Hansen.

– Vi kan godt mærke, at der kommer unge ud, som tager det som en selvfølge at sende SMS'er. De forlanger ligefrem, at der er adgang til det. Det kan være en udfordring i forhold til ældre medarbejdere, siger Anders Bork Hansen.

Alle SMS-analfabeter rundt omkring kan dog ånde lettede op. Det er altid muligt at skrive og sende beskederne på computeren.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job