Cd fra TDC Bredbånd giver virus-alarm

En installations-cd fra TDC Bredbånd får hårene til at rejse sig på kunderne. Cd’en indeholder nemlig virus, siger antivirusprogram.

Uhyggeligt billigt bredbånd. Sådan står der i reklamen for TDC’s nyeste produkt, som tilbyder kunderne internet via en 160/128 kilobit forbindelse.

Og nu spreder uhyggen sig til andet end prisen.

Flere kunder har nemlig oplevet virusadvarsler fra deres antivirusprogram, når de stopper installations-cd’en til TDC’s bredbåndsløsning i computeren.

Problemet er ifølge kunderne, at antivirusprogrammet AVG Anti-Virus Free edition finder filen Win32/Resur.F på cd’en.

Filen er en såkaldt dropper, som kan hjælpe til med at installere uønskede filer på modtagerens pc. Den er klassificeret som farlig.

Falsk positiv

- Hvis sådan en fil ligger på cd’en, har den intet at gøre der. Den skal væk. Enten er det teleselskabet eller det firma, som har trykt cd’en, som har en brist i deres virusopdatering, siger Frank Andersen, driftsansvarlig hos it-sikkerhedsfirmaet Digicure.

Flere sikkerhedseksperter mener imidlertid, at der kan være tale om en såkaldt falsk positiv, hvor antivirusprogrammerne ved en fejl opfatter en fil på cd’en som en virus.

- Et antivirusprogram kan også tage fejl. Jeg er af den ganske fulde overbevisning, at når TDC sender noget ud, har de også kontrolleret det, siger Preben Andersen, direktør i sikkerhedsorganisationen DK-Cert.

Scan med flere programmer

Problemet med falske positiver kan undgås, hvis firmaer som sender cd’er ud på markedet, husker at skanne deres produkt med en række forskellige antivirusprogrammer, så de ved, hvordan kundernes pc vil reagere.

Det fortæller Ulf Munkedal fra Fort Consult.

Falske positiver opstår eksempelvis, når et antivirus-program scanner et andet antivirus-program.

Hvis softwaren ikke scanner hele bitrækken, kan der opstå match, som får antivirusprogrammet til at tro, at der er tale om en virus.

- Det her er et problem, uanset om der er virus på cd’en eller der er tale om en falsk positiv. Det gør jo folk bange, at et virusprogram fortæller, at der er virus, siger Ulf Munkedal.

Ingen virusfund

TDC Bredbånd har hele formiddagen testet selskabets installations-cd for virus og har ikke fundet noget på den. Det fortæller direktør for TDC Privat, Gert Rieder.

- Vi har testet med Symantec, Norton, Mcafee og andre programmer, som man kan hente online. Og vi har intet kunne finde, siger Gert Rieder.

Kun med netop AVG Anti-Virus Free edition har TDC fundet en virusadvarsel.

- Som jeg har fået at vide, er det noget som relaterer sig til Windows 95. Derfor er vi rimelig sikre på, at det er en fejl i algoritmen i AVG programmet og ikke noget andet. Vores leverandør har haft fat i leverandøren af AVG for at få udbedret den del af det, siger Gert Rieder.

Det har ikke været muligt at få oplyst, hvor mange cd’er, der er trykt, eller hvor mange kunder problemet vedrører.

Computerworld har forsøgt at kontakte Grisoft som udgiver AVG Anti-Virus Free edition, men firmaet har ikke ikke reageret på henvendelsen.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job