Folketinget rykker KMD-salg nærmere

Folketinget vedtog fredag en ny ejerskabslov, der kan tvinge Kommunernes Landsforening til at sælge it-kæmpen KMD. Loven forbyder kommunalt ejede selskaber at have for godt fat i det private marked.

Et salg af de danske it-kæmpe KMD blev efter alt at dømme rykket et skridt nærmere, da et flertal i Folketinget fredag vedtog en ny ejerskabslov, der forbyder kommunalt ejede selskaber at have for godt fat i det private marked.

Loven kan tvinge KMD-ejerne i Kommunernes Landsforening til at ændre strategi for KMD eller til at gå i retning af en opsplitning eller et salg af den danske it-kæmpe, der aggressivt forsøger at vinde markedsandele uden for den kommunale kerneforretning.

Som tidligere omtalt af Computerworld fastslår den nye lov om kommuners og regioners erhvervsaktiviteter, at virksomheder med kommunalt ejerskab maksimalt må hente 25 procent af indtægterne fra det private marked.

KMD-koncernen har et erklæret mål om at tjene en milliard kroner uden for kommunerne allerede i 2008.

I 2005 omsatte KMD i alt for cirka 2,9 milliarder, og selskabet forventer at nærme sig 750 millioner kroner unden for det kommunale marked allerede i 2006.

Med den nye lov skal selskaber, der falder ind under lovens definitioner, være mindst 25 procent ejet af private partnere. I dag er KMD 100 procent ejet af Kommunernes Landsforening gennem holdingselskabet Kommune Holding A/S.

Computerworld har tidligere beskrevet, at KMD har fået en undtagelse fra loven frem til 2012. I et svar Folketingets erhvervsudvalg skriver økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsen (K) imidlertid, at "KMD senest 1. januar 2012 skal opfylde lovens betingelser".

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura