Adware-firmaer fusionerer

Adware-firmaerne 180 Solutions og Hotbar har indgået en fusion og samler dermed to kontroversielle firmaer i ét.

De to adware-firmaer 180 Solutions og Hotbar slår sig sammen i et nyt selskab, der fortsat skal distribuere reklamer via de kontroversielle adware-programmer. Det skriver nyhedstjenesten CNET.

Adware er programmer, som typisk installeres sammen med forskellige former for shareware eller freeware.

Programmerne viser reklamer på brugerens pc, typisk i forbindelse med brug af en webbrowser, omend visse typer adware kan vise popup-reklamer, blot pc'en er forbundet til internettet.

Det har gjort adware-programmerne voldsomt upopulære hos mange pc-brugere, og programmerne kategoriseres ofte sammen med decideret spyware.

Nu har to af de større adware-leverandører altså besluttet sig for at slå sig sammen i et nyt firma, der får navnet Zango.

- Vi har opbygget en omfattende brugergruppe samt effektive markedsføringsmuligheder gennem et bredt spektrum af internettjenester. Størrelsen af denne sammenlægning åbner for en lang række nye muligheder for at opfylde forbrugernes og annoncørernes behov for det nye Zangos produkter, udtaler direktør Oren Dobronsky fra Hotbar ifølge en pressemeddelelse.

Både 180 Solutions og Hotbar har været i myndighedernes søgelys, og 180 Solutions står højt på flere forbrugerorganisationers liste over uønskede adware-firmaer.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job