Dagens it-nyheder: 6. november 2026

Sidst opdateret: I dag kl. 10:21

I dag kl. 10:21

Styrelsen for Samfundssikkerhed slår alarm: Danske virksomheder skal være bedre til it-sikkerhed

Mange danske virksomheder mangler helt basal it-sikkerhed, og det kan blive en alvorlig affære i en tid, hvor det vælter ind over os med cyberangreb.

Ifølge Styrelsen for Samfundssikkerhed halter 40 procent af de små og mellemstore danske virksomheder - de såkaldte SMV'er - bagefter på helt basal it-sikkerhed, eksempelvis stærke adgangskoder.

"Og det er en svaghed, der kan give hackere nemmere adgang til virksomhedens systemer," lyder det fra styrelsen.

Samtidig er 60 procent af de danske virksomheder meget afhængige af ganske få, centrale it-systemer, som er kritiske for den daglige drift. 

Det gør dem meget sårbare, hvis disse systemer rammes.

"Vi står over for et alvorligt og komplekst trusselsbillede, og hackere angriber danske virksomheder hver dag. Derfor er cybersikkerhed noget, som alle virksomheder skal forholde sig til," meddeler vicedirektør i Styrelsen for Samfundssikkerhed, Christine Engel Christensen. 

Du kan læse mere hos styrelsen her.

I dag kl. 07:55

Falske julegavelinks snyder mere end almindelig phishing

Juletiden nærmer sig hastigt, og for mange danskere betyder det, at mails om at vælge julegaver tikker ind fra arbejdspladsen.

Men det kan hurtigt ende med at blive en dyr fornøjelse at takke ja til dem, hvis ikke man kigger ordentligt efter. For cyberkriminelle kan udnytte lejligheden og ødelægge juleglæden.

En undersøgelse fra CyberPilot, der i oktober sendte simulerede phishingmails om julegavevalg til over 62.000 medarbejdere i danske virksomheder, viser således, at op til 37 procent klikkede på linket uden at undersøge, om de faktisk kom fra arbejdsgiveren. Ti procent indtastede oplysninger på en falsk side.

Til sammenligning klikker cirka 12 procent på en gennemsnitlig phishingsimulering, og 5 procent indtaster oplysninger. Falske julegavemails snyder altså tre gange så mange som almindelig phishing, lyder det i undersøgelsen.

"Mange ved, at de snart skal vælge en julegave fra arbejdet. Når mailen så kommer, ligner den noget, de har ventet på, og derfor stopper de ikke op. Det handler ikke om, at folk er naive. Det er sådan, vi mennesker reagerer, når noget virker bekendt og positivt," forklarer Benjamin Pomerleau, som er Phishing-produktejer hos CyberPilot, i en pressemeddelelse.

Med AI kan kriminelle samtidig på blot på minutter skrive en fejlfri phishingmail på fejlfrit dansk og efterligne en virksomhed i både brand, tone og udseende.

I samarbejde med Gaveportalen, der er landets største leverandør af firmajulegaver, anbefaler CyperPilot, at ansatte blandt andet undersøger afsenderens adresse, før man klikker, og at virksomheder melder klart ud, hvornår medarbejdere kan forvente en mail om julegaver og fra hvem.

I dag kl. 07:41

Læs med på Computerworld: NNIT's omsætning dykker – selskabet lancerer ny strategi

Artikel billede

(Foto: NNIT)

NNIT skrumper fortsat stille og roligt.

Det seneste regnskab for tredje kvartal viser således, at både omsætning og drifsresultatet faldt sammenlignet med samme kvartal sidste år.

Ifølge selskabet var det dog helt forventeligt, og resultaterne afspejler både markedsmæssige bevægelser og "bevidste strategiske valg, større selektivitet ved indgåelse af kontrakter og et skærpet fokus på NNIT’s kerneproduktudbud", lyder det i en selskabsmeddelelse.

På den baggrund lancerer NNIT en ny strategi frem mod 2030, der skal tjene pengene hjem på både vigtige kernemarkeder og -ydelser og via nye satsninger.

Det sker som led i CEO Claus Rydkjærs ambition om at rette op på indtjeningen, der har haltet igennem det seneste.

Læs detaljerne for NNIT's økonomiske resultater for kvartalet og den nye strategi på Computerworld her:

I dag kl. 07:30

Techselskaber styrtdykker efter midtvejsvalg: Milliarder er forsvundet

Flere af de store amerikanske techselskaber er faldet markant i kølvandet på midtvejsvalget tidligere på ugen.

Det toneangivende S&P 500-indeks faldt således med fem procent torsdag, mens fondsbørsen Nasdaq, der indeholder mange aktier fra techselskaberne, faldt med otte procent.

For Nasdaq er faldet det største procentmæssige fald i 25 år, skriver Berlingske, der har regnet sig frem til, at 16.000 milliarder danske kroner med ét er forsvundet.

Det er især Elon Musks selskaber, der dykker. Tesla faldt således med 12 procent, mens SpaceX faldt med ni procent, og Elon Musks formue er således skrumpet med 500 milliarder kroner.

Andre selskaber som Coreweave, Oracle og Nvidia har dog også stået i modvind. De falder således med henholdsvis ti, syv og ni procent.

Ifølge Reuters skyldes faldene, at investorer er blevet bekymrede for, om Demokraterne planlægger mere regulering på techselskaber i kølvandet på midtvejsvalget.

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job