Standard på plads for walkie-talkie-mobiler

Push-to-talk-teknologien får tilført nyt liv med en ny standard, der forbedrer teknologien og gør det muligt at foretage opkald mellem forskellige mobilnetværk.

En ny standard skal hjælpe med at udbrede push-to-talk-teknologien, der hidtil har fået en kølig modtagelse hos de fleste mobilselskaber.

Push-to-talk gør en mobiltelefon i stand til at fungere som en slags walkie-talkie, hvor man blot skal vælge en tilgængelig kontaktperson og med det samme kan begynde at tale.

Selv om flere mobilproducenter forsøgte at promovere teknologien, da den først kom frem, er det få teleselskaber, der tilbyder push-to-talk-tjenester.

Amerikanske Nextel er blandt de få selskaber, der markedsfører teknologien som en del af selskabets tilbud til erhvervskunder.

Organisationen Open Mobile Alliance er nu klar med en ny standard for push-to-talk, POC 1.0, som skal gøre det muligt at implementere teknologien på tværs af forskellige udbyderes netværk.

Standarden gør det også muligt at foretage opkald til en gruppe, samt nogle tekniske forbedringer af grundteknologien.

Teleanalytikere vurderer, at standarden kommer på det rigtige tidspunkt i forhold til udrulningen af nye netværksteknologier, som samtidig kan afhjælpe nogle af de tekniske problemer, der har vanskeliggjort push-to-talk i praksis.

Analytikerne vurderer dog, at udbyderne næppe lige med det samme vil tilbyde push-to-talk-opkald til personer uden for samme netværk på grund af manglende prisaftaler mellem teleselskaberne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS