Kandidat nummer 1000 fra IT-Universitetet
Siden 1999 har IT-Universitetet nu uddannet 1000 it-kandidater. Det stod klart, efter at Anders Walther torsdag bestod sin eksamen. Et speciale om hvordan man bruger kunstig intelligens til strategispil banede vejen for, at han nu kan kalde sig cand.it. i design, kommunikation og medier med speciale i computerspil. Anders Walther er uddannet datamatiker og har en bachelor i softwarekonstruktion. Kandidat nummer 1000 drømmer om at blive spilprogrammør.
Flere TDC-hotspots i København
Københavnere får nu endnu flere muligheder for at komme på TDC's hotspots, når Rådhuspladsen, Amalienborg Slotsplads og Havnebadet på Islands Brygge får trådløs internetadgang. TDC etablerer i alt 15 til 20 nye hotspots, så det samlede tal runder 60 hotspots i det indre København. De nye hotspots etableres i samarbejde med Københavns Kommune for at give turister og københavnere gratis adgang til kommunens nye turistportal iSpot
Kalender på åbne standarder
IT- og Telestyrelsen igangsætter et pilotprojekt, der skal etablere en fælles offentlig kalender i samarbejde med Indenrigs- og Sundhedsministeriet, Undervisningsministeriet, Miljøministeriet og HUR. Det nye fællesoffentlige kalendersystem baseres på åbne standarder og open source-software. Ansvarlig for løsningens udvikling bliver Fujitsu Siemens Computers i samarbejde med blandt andre CABO Communications og Casalogic.