Ingeniørforeningen trækker Intel i Højesteret

Chipproducenten Intels danske datterselskab trækkes nu i Højesteret af Ingeniørforeningen IDA på vegne af 80 ingeniører, der mener, at de er blevet snydt for feriegodtgørelse af værdien af aktieoptioner.

Ingeniørforeningen IDA trækker nu chipproducenten Intel i Højesteret i en sag, der drejer sig om cirka 80 ingeniørers ret til feriepenge af værdien af tidligere tildelte aktieoptioner.

Sagen har for nylig været behandlet i Sø- og Handelsretten, men her fik IDA ikke medhold i den del af sagen, som nu ankes til Højesteret.

Ifølge IDA handler striden om, hvorvidt ingeniørerne i Intel har krav på at få feriegodtgørelse og ferietillæg af værdien af optionerne.

- I vores optik er der ingen tvivl om, at aktieoptionerne er en del af aflønningen. Derfor skal vores medlemmer have deres feriepenge, og det forventer jeg, at Højesteret er enig med os i, siger Leif Dyrmose, der er formand for Ansatte Ingeniørers Råd i Ingeniørforeningen.

I første omgang er der tale om tre principielle prøvesager, der imidlertid vil få betydning for 80 tilsvarende sager, der afventer afgørelserne.

- Sø- og Handelsretten har anerkendt, at aktieoptioner skal sidestilles med løn. Problemet i den aktuelle dom er, at man ikke anerkender, at aktieoptioner også skal have betydning for fastsættelsen af feriepenge og feriegodtgørelse, siger Leif Dyrmose til Computerworld.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere