Amnesty: It-firmaer støtter internetcensur

Amnesty International kritiserer Yahoo, Microsoft og Google for at bøje sig for meget for de kinesiske myndigheder i stedet for at kæmpe imod internetcensur.

Store it-firmaer og specielt internetfirmaer som Microsoft, Google og Yahoo er med til at støtte de regeringer, der forsøger at begrænse borgernes frihed på internettet. Det mener menneskerettighedsorganisationen Amnesty International.

Organisationen har netop udgivet en rapport, der sætter fokus på de tre internetfirmaers rolle i censuren af internettet i Kina.

Ifølge Amnesty International lever ingen af firmaerne op til de etiske løfter eller forpligtelser, som de har lovet deres aktionærer.

Har udleveret personlige oplysninger

Organisationen fremhæver, hvordan Yahoo udleverede personlige oplysninger om dets kinesiske brugere, som i mindst to tilfælde er blevet brugt af myndighederne til at få dømt to journalister.

Tilsvarende har Microsoft lukket for en systemkritisk weblog efter anmodning fra myndighederne.

Amnesty International kritiserer også Google for at have lanceret en censureret version af selskabets søgemaskine til det kinesiske marked.

Google har ganske vist erkendt, at det strider imod selskabets etiske retningslinjer og markerer over for søgemaskinens brugere, når en søgning er blevet censureret.

Denne forsigtige protest hilses velkommen af Amnesty International, der ser det som et første skridt i den rigtige retning.

Firmaerne fastholder, at de er underkastet de lokale love, og hævder, at det er bedre, at de er tilstede under censur, end slet ikke at være tilstede.

Lad være med at følge trop

Amnesty International foreslår, at firmaerne ikke blot følger de kinesiske myndigheder uden at gøre modstand ved eksempelvis at udtømme alle muligheder for appel i det kinesiske system, før de efterlever krav fra myndighederne.

Samtidig bør firmaerne offentliggøre alle aftaler med myndighederne og åbent støtte den ytringsfrihed, der eksisterer i landet.

Ifølge den seneste opgørelse fra de kinesiske myndigheder er der nu over 123 millioner internetbrugere i verdens mest folkerige nation.

Det er dog fortsat mindre end 10 procent af landets befolkning.

Relevant link

Amnestys rapport

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Aller Media A/S

Developer

Uspecificeret arbejdssted

Aller Media A/S

Engineering Manager

Uspecificeret arbejdssted

Dalmatic TNV A/S

Dygtig svagstrømsingeniør

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura