Skype-stiftere på vej med nyt dele-program

Skypestifterne Friis og Zennström er ved at samle folk til et nyt dele-baseret net-projekt, som har fået kodenavnet "The Venice Project". Mens Skype handlede om telefoni, handler det nye projekt om tv- og video-filer.

De to Skype-stiftere - danskeren Janus Friis og svenskeren Niklas Zennström - er så småt begyndt at rette blikket på et nyt projekt, skriver Businessweek.

Ifølge bladet vil de to unge skandinaver med det nye projekt med navnet "The Venice Project" udvikle software til at distribuere tv-programmer og andre former for video-baseret indhold via internettet.

Kodekarle er klar

Ifølge Businessweek har de to venner og samarbejdspartnere allerede samlet en gruppe af førende software-udviklere i en række storbyer - der tæller New York, London og Venedig - for at arbejde med projektet.

Angiveligt pågår der for tiden forhandlinger med forskellige tv-selskaber om distribution af indhold via det nye netværks-program, som ventes offentliggjort inden nytår.

De to unge skandinaver blev med et slag milliardærer, da de sidste år solgte Skype til amerikanske eBay for 16 milliarder kroner.

Skype er indtil videre blevet downloadet mere end 100 millioner gange.

Programmet er baseret på samme fildelings-ide som musikdelingstjenesten Kazaa, som Friis og Zenströmm også stod bag.

Skype-ejer: Det er ok
Skype-ejer eBay glæder sig over det nye projekt. Ifølge talsmand Hani Durzy har selskabet ligefrem forventet, at Friis og Zenströmm skulle kigge på nye projekter.

Ifølge Businessweek vil Niklas Zennström investere et ukendt beløb i The Venice Project, hvor han primært ventes at blive en slags chef-strateg.

Til gengæld ventes Janus Friis at bruge op mod en femtedel af sin tid på at udarbejde en forretningsmodel for projektet. Resten skal han bruge på at videreudvikle Skype.

Friis og Zennström har tidligere udtrykt stor interesse for andre projekter - her i blandt spanske Fon, der bygger på en ide om, at folk kan dele deres Wi-Fi og til gengæld få adgang til andres Wi-Fi.

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job