Skype-stiftere på vej med nyt dele-program

Skypestifterne Friis og Zennström er ved at samle folk til et nyt dele-baseret net-projekt, som har fået kodenavnet "The Venice Project". Mens Skype handlede om telefoni, handler det nye projekt om tv- og video-filer.

De to Skype-stiftere - danskeren Janus Friis og svenskeren Niklas Zennström - er så småt begyndt at rette blikket på et nyt projekt, skriver Businessweek.

Ifølge bladet vil de to unge skandinaver med det nye projekt med navnet "The Venice Project" udvikle software til at distribuere tv-programmer og andre former for video-baseret indhold via internettet.

Kodekarle er klar

Ifølge Businessweek har de to venner og samarbejdspartnere allerede samlet en gruppe af førende software-udviklere i en række storbyer - der tæller New York, London og Venedig - for at arbejde med projektet.

Angiveligt pågår der for tiden forhandlinger med forskellige tv-selskaber om distribution af indhold via det nye netværks-program, som ventes offentliggjort inden nytår.

De to unge skandinaver blev med et slag milliardærer, da de sidste år solgte Skype til amerikanske eBay for 16 milliarder kroner.

Skype er indtil videre blevet downloadet mere end 100 millioner gange.

Programmet er baseret på samme fildelings-ide som musikdelingstjenesten Kazaa, som Friis og Zenströmm også stod bag.

Skype-ejer: Det er ok
Skype-ejer eBay glæder sig over det nye projekt. Ifølge talsmand Hani Durzy har selskabet ligefrem forventet, at Friis og Zenströmm skulle kigge på nye projekter.

Ifølge Businessweek vil Niklas Zennström investere et ukendt beløb i The Venice Project, hvor han primært ventes at blive en slags chef-strateg.

Til gengæld ventes Janus Friis at bruge op mod en femtedel af sin tid på at udarbejde en forretningsmodel for projektet. Resten skal han bruge på at videreudvikle Skype.

Friis og Zennström har tidligere udtrykt stor interesse for andre projekter - her i blandt spanske Fon, der bygger på en ide om, at folk kan dele deres Wi-Fi og til gengæld få adgang til andres Wi-Fi.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos