Skype-stiftere på vej med nyt dele-program

Skypestifterne Friis og Zennström er ved at samle folk til et nyt dele-baseret net-projekt, som har fået kodenavnet "The Venice Project". Mens Skype handlede om telefoni, handler det nye projekt om tv- og video-filer.

De to Skype-stiftere - danskeren Janus Friis og svenskeren Niklas Zennström - er så småt begyndt at rette blikket på et nyt projekt, skriver Businessweek.

Ifølge bladet vil de to unge skandinaver med det nye projekt med navnet "The Venice Project" udvikle software til at distribuere tv-programmer og andre former for video-baseret indhold via internettet.

Kodekarle er klar

Ifølge Businessweek har de to venner og samarbejdspartnere allerede samlet en gruppe af førende software-udviklere i en række storbyer - der tæller New York, London og Venedig - for at arbejde med projektet.

Angiveligt pågår der for tiden forhandlinger med forskellige tv-selskaber om distribution af indhold via det nye netværks-program, som ventes offentliggjort inden nytår.

De to unge skandinaver blev med et slag milliardærer, da de sidste år solgte Skype til amerikanske eBay for 16 milliarder kroner.

Skype er indtil videre blevet downloadet mere end 100 millioner gange.

Programmet er baseret på samme fildelings-ide som musikdelingstjenesten Kazaa, som Friis og Zenströmm også stod bag.

Skype-ejer: Det er ok
Skype-ejer eBay glæder sig over det nye projekt. Ifølge talsmand Hani Durzy har selskabet ligefrem forventet, at Friis og Zenströmm skulle kigge på nye projekter.

Ifølge Businessweek vil Niklas Zennström investere et ukendt beløb i The Venice Project, hvor han primært ventes at blive en slags chef-strateg.

Til gengæld ventes Janus Friis at bruge op mod en femtedel af sin tid på at udarbejde en forretningsmodel for projektet. Resten skal han bruge på at videreudvikle Skype.

Friis og Zennström har tidligere udtrykt stor interesse for andre projekter - her i blandt spanske Fon, der bygger på en ide om, at folk kan dele deres Wi-Fi og til gengæld få adgang til andres Wi-Fi.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    KMD A/S

    Product Owner / Product Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Teknisk Projektleder

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

    Københavnsområdet

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura