Skype-stiftere på vej med nyt dele-program

Skypestifterne Friis og Zennström er ved at samle folk til et nyt dele-baseret net-projekt, som har fået kodenavnet "The Venice Project". Mens Skype handlede om telefoni, handler det nye projekt om tv- og video-filer.

De to Skype-stiftere - danskeren Janus Friis og svenskeren Niklas Zennström - er så småt begyndt at rette blikket på et nyt projekt, skriver Businessweek.

Ifølge bladet vil de to unge skandinaver med det nye projekt med navnet "The Venice Project" udvikle software til at distribuere tv-programmer og andre former for video-baseret indhold via internettet.

Kodekarle er klar

Ifølge Businessweek har de to venner og samarbejdspartnere allerede samlet en gruppe af førende software-udviklere i en række storbyer - der tæller New York, London og Venedig - for at arbejde med projektet.

Angiveligt pågår der for tiden forhandlinger med forskellige tv-selskaber om distribution af indhold via det nye netværks-program, som ventes offentliggjort inden nytår.

De to unge skandinaver blev med et slag milliardærer, da de sidste år solgte Skype til amerikanske eBay for 16 milliarder kroner.

Skype er indtil videre blevet downloadet mere end 100 millioner gange.

Programmet er baseret på samme fildelings-ide som musikdelingstjenesten Kazaa, som Friis og Zenströmm også stod bag.

Skype-ejer: Det er ok
Skype-ejer eBay glæder sig over det nye projekt. Ifølge talsmand Hani Durzy har selskabet ligefrem forventet, at Friis og Zenströmm skulle kigge på nye projekter.

Ifølge Businessweek vil Niklas Zennström investere et ukendt beløb i The Venice Project, hvor han primært ventes at blive en slags chef-strateg.

Til gengæld ventes Janus Friis at bruge op mod en femtedel af sin tid på at udarbejde en forretningsmodel for projektet. Resten skal han bruge på at videreudvikle Skype.

Friis og Zennström har tidligere udtrykt stor interesse for andre projekter - her i blandt spanske Fon, der bygger på en ide om, at folk kan dele deres Wi-Fi og til gengæld få adgang til andres Wi-Fi.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S