AMD vil have 40 procent af servermarket i 2009

AMD håber at have erobret 40 procent af servermarkedet i 2009 til trods for, at Intel har skruet op for konkurrencen.

Chipproducenten AMD håber på at komme til at sidde på 40 procent af processor-leverancerne til servermarkedet i 2009. Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

AMD konkurrerer primært med Intel om at levere chip til markedet for såkaldt x86-baserede servere.

Her har AMD de seneste år gået kraftigt frem efter lanceringen af selskabets Opteron-processorer.

- Der er ingen grund til, at AMD ikke skulle kunne nå 40 procent, siger markedschef Marty Seyer til Reuters.

Intel har ganske vist lanceret nye Xeon-processorer baseret på selskabets nye Core-arkitektur, som har gjort det muligt for Intel at indhente AMD målt på ydelse og strømforbrug.

AMD har imidlertid også i lidt mere stilhed lanceret version F af selskabets Opteron-processor, som flere analytikere vurderer vil have en fordel på længere sigt.

Det skyldes, at AMD's design er mere velegnet til skalering fra systemer med mere end to processorer end Intels nuværende platform.

AMD er således i stand til næsten at kunne skalere ydelsen linært fra to til fire processorer og ser ud til at kunne bevare denne skalering med både to og fire kerner pr. processor.

På grund af Intels nuværende design, der fortsat benytter en ekstern hukommelsescontroller, er Intel ikke i stand til samme skalering.

Det har formentligt været medvirkende til, at pc-leverandøren Dell valgte at opgive at satse rent på Intel og har taget AMD's processorer til sig.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S