Aktiespam påvirker kurser

Spammerne kan hente en pæn fortjeneste ved at spamme falske tips på såkaldte penny stocks, viser en ny undersøgelse af spams påvirkning af kurserne.

Spammails, der anbefaler såkaldte "penny stocks", er effektive nok til at påvirke aktiekurserne så meget, at spammerne kan opnå en pæn fortjeneste.

Det viser en undersøgelse foretaget af to forskere ifølge BBC.

De to forskere fra henholdsvis Oxford og Purdue University analyserede et udpluk på 75.000 spammails.

Ud fra de spammails, der udgav sig for at være varme aktietips til små investorer, kunne de to forskere se, at en spammer kunne opnå en fortjeneste på mellem 4,9 og helt op til 6,0 procent ved at købe aktier dagen før spamkørslen.

Penny stocks er aktier med en meget lav kurs, som ofte netop er genstand for spekulation, fordi der skal en relativt lille investering i aktierne til for at sende kursen i vejret. Det er således ikke ualmindeligt, at der er store udsving i både kursen og volumen for denne type aktier.

Mens spammerne kunne opnå en pæn og ikke mindst hurtig fortjeneste på disse aktier, ville de personer, der investerede i aktierne som respons på spammailen, tabe op til otte procent af deres investering. Udover gebyrerne for at handle aktierne vel at mærke.

- Vores analyse viser, at spam virker. Blandt de mange millioner modtagere er der ikke bare folk, der læser dem, men også folk, der reagerer på disse mails, skriver de to forskere i deres rapport ifølge BBC.

Forskerne opgjorde de lyssky aktietips til at udgøre omkring 15 procent af spammængden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S