HP-formand forlader omgående bestyrelsen

Skandalen i Hewlett-Packards top kulminerede fredag med bestyrelsesformand Patricia Dunns opsigelse med omgående virkning i stedet for som planlagt at træde af i januar.

It-giganten Hewlett-Packard sagde fredag farvel til den kvindelige formand for koncernens bestyrelse Patricia Dunn som den foreløbige kulmination på den skandale, der har udviklet sig i kølvandet på selskabets efterforskning af lækkede informationer til pressen.

På et pressemøde fredag oplyste direktør Mark Hurd, at han havde modtaget Patricia Dunns opsigelse med virkning samme dag.

Patricia Dunn var allerede på vej ud som følge af skandalen, men skulle have forblevet formand indtil januar, hvor Mark Hurd ville overtage posten.

Mark Hurd overtager nu posten med omgående virkning.

Skandalen har udviklet sig, efter det for nylig kom frem, at HP havde hyret et eksternt firma til at finde frem til en person i HP's top, der lækkede informationer til pressen fra selskabets bestyrelsesmøder.

Det er siden kommet frem, at efterforskningen blandt andet benyttede sig af detektiver, der foregav at være medlemmer af bestyrelsen og en række it-journalister over for teleselskaber for at få udleveret oversigter over telefonopkald.

Samtidig har efterforskerne angiveligt forsøgt at plante et spionprogram på en journalist fra it-nyhedstjenesten CNET's pc via e-mail.

Selvom skandalen i første omgang har ramt nu tidligere bestyrelsesformand Patricia Dunn hårdest, ser det også ud til, at Mark Hurd kan have vidst mere om de ufine metoder, der blev anvendt i efterforskningen.

Han vidste således, at der blev sendt en e-mail til den pågældende journalist, men benægter at have haft kendskab til brug af spionsoftware.

- Jeg blev spurgt om at godkende dele af ordlyden i e-mailen. Jeg erindrer ikke at have set eller have godkendt brugen af spionteknologi, siger Mark Hurd.

Patricia Dunns fremskyndede exit fra formandsstolen er således ingen garanti for, at der nu bliver lagt låg på affæren.

Ifølge Mark Hurd er der dog tale om en sag, der er så kompliceret, at det ikke er sikkert, at der kan blive placeret et endeligt ansvar.

- Det er en kompliceret sag, og jo mere vi graver i den, jo mere kompliceret bliver den. Jeg kan ikke på stående fod garantere, at vi har fået alle detaljer frem, siger Mark Hurd.

Han benyttede fredagens pressekonference til at rette en undskyldning til de journalister, der blev udsat for den ufine efterforskning på HP's foranledning.

Han kaldte samtidig de benyttede efterforskningsteknikker for upassende i forhold til selskabets forretning.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S