HP-formand forlader omgående bestyrelsen

Skandalen i Hewlett-Packards top kulminerede fredag med bestyrelsesformand Patricia Dunns opsigelse med omgående virkning i stedet for som planlagt at træde af i januar.

It-giganten Hewlett-Packard sagde fredag farvel til den kvindelige formand for koncernens bestyrelse Patricia Dunn som den foreløbige kulmination på den skandale, der har udviklet sig i kølvandet på selskabets efterforskning af lækkede informationer til pressen.

På et pressemøde fredag oplyste direktør Mark Hurd, at han havde modtaget Patricia Dunns opsigelse med virkning samme dag.

Patricia Dunn var allerede på vej ud som følge af skandalen, men skulle have forblevet formand indtil januar, hvor Mark Hurd ville overtage posten.

Mark Hurd overtager nu posten med omgående virkning.

Skandalen har udviklet sig, efter det for nylig kom frem, at HP havde hyret et eksternt firma til at finde frem til en person i HP's top, der lækkede informationer til pressen fra selskabets bestyrelsesmøder.

Det er siden kommet frem, at efterforskningen blandt andet benyttede sig af detektiver, der foregav at være medlemmer af bestyrelsen og en række it-journalister over for teleselskaber for at få udleveret oversigter over telefonopkald.

Samtidig har efterforskerne angiveligt forsøgt at plante et spionprogram på en journalist fra it-nyhedstjenesten CNET's pc via e-mail.

Selvom skandalen i første omgang har ramt nu tidligere bestyrelsesformand Patricia Dunn hårdest, ser det også ud til, at Mark Hurd kan have vidst mere om de ufine metoder, der blev anvendt i efterforskningen.

Han vidste således, at der blev sendt en e-mail til den pågældende journalist, men benægter at have haft kendskab til brug af spionsoftware.

- Jeg blev spurgt om at godkende dele af ordlyden i e-mailen. Jeg erindrer ikke at have set eller have godkendt brugen af spionteknologi, siger Mark Hurd.

Patricia Dunns fremskyndede exit fra formandsstolen er således ingen garanti for, at der nu bliver lagt låg på affæren.

Ifølge Mark Hurd er der dog tale om en sag, der er så kompliceret, at det ikke er sikkert, at der kan blive placeret et endeligt ansvar.

- Det er en kompliceret sag, og jo mere vi graver i den, jo mere kompliceret bliver den. Jeg kan ikke på stående fod garantere, at vi har fået alle detaljer frem, siger Mark Hurd.

Han benyttede fredagens pressekonference til at rette en undskyldning til de journalister, der blev udsat for den ufine efterforskning på HP's foranledning.

Han kaldte samtidig de benyttede efterforskningsteknikker for upassende i forhold til selskabets forretning.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job