Satoru Iwata, der er øverste chef hos japanske Nintendo, har god grund til at fejre selskabets resultater med en god gang sushi.
I dag meldte direktøren nemlig ud, at Nintendo ser ud til at overgå selskabets egne forventninger til dette regnskabsår.
Analytikere har ellers udtrykt bekymring over, om Nintendo DS og den nye Nintendo Wii ville stjæle hinandens kunder, fordi begge spilkonsoller til dels sigter mod det samme segment af spillere.
- Nogle analytikere siger, at den største rival til Wii er DS. Men hvis du ser på DS-salget i USA i forbindelse med Thanksgiving eller DS-salget i Japan i samme uge som lanceringen af Wii, har der kun været en lille indflydelse, siger Satoru Iwata til Reuters.
Revet ned fra hylderne
Nintendo Wii blev lanceret i USA 19. november og i Japan 2. december, og allerede efter få uger synes succesen en realitet.
Allerede 28. november meddelte selskabet, at man havde solgt de første 600.000 eksemplarer i Nordamerika.
Nintendo forventer ifølge Reuters, at salget i dette regnskabsår vil stige med 45 procent i forhold til sidste år.
Og nu mener Satoru Iwata altså, at det er realistisk, at man overgår den forventning.
- Sikkerhed er et stærkt ord, men der tegner sig en mulighed for bedre resultater, siger Satoru Iwata og fortsætter:
- Vi kom med de nuværende forventninger, inden vi havde solgt en eneste Wii-enhed, og da vi ikke var sikre på, hvor stor konkurrencen ville blive mellem Wii og DS.
Wii lanceres i Europa den 8. december.