Personalet i Fona på Strøget fik nok at se til natten til fredag, selvom de kun lukkede fem kunder ind i butikken fra kl. 23.59. Kun når en heldig Nintendo-fan forlod butikken med posen fuld af Wii, blev en ny lukket ind.
-Det var en god aften, siger Patrik Johanson, der er PR-ansvarlig for Nintendo i Danmark. Alle konsoller blev solgt på premierenatten.
Nintendo forventer at sælge fire millioner konsoller på verdensplan inden årsskiftet, hvis produktionen altså kan følge med efterspørgslen. Manglen på Wii er i øjeblikket det eneste problem for Nintendo i Danmark.
- Vi vil meget gerne have flere konsoller, men der kommer kun en enkelt leverance til Danmark inden jul, siger Patrik Johanson.
Den skal fordeles til de store elektronikbutikker, og når den er solgt, kommer forbrugerne til at vente til det nye år, før Wii kan købes igen.
Nintendo kender endnu ikke de præcise tal for, hvor mange Wii, der kommer til Danmark i år.
Sælger bedre end PS3
Det er ikke kun i Danmark, det går godt for den nye Wii fra Nintendo. Wii har i løbet af sin ganske korte levetid sat sig solidt på det internationale markede for spilkonsoller.
I England har efterspørgslen på Wii være enorm, og spilproducenten solgte 50.000 konsoller i løbet af de første 12 timer, hvilket svarer til en solgt konsol pr. sekund.
I USA blev konsollen sat til salg den 19. november, og Wii er i følge Nintendo her blevet solgt i 476.000 eksemplarer. Det er dobbelt så mange, som konkurrenten Sony har præsteret at lange over disken af deres nye PS3.
Den er nemlig solgt i 197.000 eksemplarer i november måned.
Den mest populære konsol i USA er dog Microsofts Xbox 360, der er solgt i 511.000 eksemplarer i november.