Solid start for Nintendo Wii

Natten til fredag blev Nintendos nye spilkonsol sat til salg i Danmark. 100 mennesker trodsede kulden og stod klar til erhverve de første eksemplarer af Wii.

Personalet i Fona på Strøget fik nok at se til natten til fredag, selvom de kun lukkede fem kunder ind i butikken fra kl. 23.59. Kun når en heldig Nintendo-fan forlod butikken med posen fuld af Wii, blev en ny lukket ind.

-Det var en god aften, siger Patrik Johanson, der er PR-ansvarlig for Nintendo i Danmark. Alle konsoller blev solgt på premierenatten.

Nintendo forventer at sælge fire millioner konsoller på verdensplan inden årsskiftet, hvis produktionen altså kan følge med efterspørgslen. Manglen på Wii er i øjeblikket det eneste problem for Nintendo i Danmark.

- Vi vil meget gerne have flere konsoller, men der kommer kun en enkelt leverance til Danmark inden jul, siger Patrik Johanson.

Den skal fordeles til de store elektronikbutikker, og når den er solgt, kommer forbrugerne til at vente til det nye år, før Wii kan købes igen.

Nintendo kender endnu ikke de præcise tal for, hvor mange Wii, der kommer til Danmark i år.

Sælger bedre end PS3

Det er ikke kun i Danmark, det går godt for den nye Wii fra Nintendo. Wii har i løbet af sin ganske korte levetid sat sig solidt på det internationale markede for spilkonsoller.

I England har efterspørgslen på Wii være enorm, og spilproducenten solgte 50.000 konsoller i løbet af de første 12 timer, hvilket svarer til en solgt konsol pr. sekund.

I USA blev konsollen sat til salg den 19. november, og Wii er i følge Nintendo her blevet solgt i 476.000 eksemplarer. Det er dobbelt så mange, som konkurrenten Sony har præsteret at lange over disken af deres nye PS3.

Den er nemlig solgt i 197.000 eksemplarer i november måned.

Den mest populære konsol i USA er dog Microsofts Xbox 360, der er solgt i 511.000 eksemplarer i november.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Support Consultant for KMD Nexus

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job