Ementor sætter finansierings-selskab i søen

Nordens største it-koncern, Ementor/Topnordic, etablerer nu et finansieringsselskab, der skal få flere millioner til at rulle ned i fusionsselskabets pengekasse og skabe større loyalitet hos partnerne.

Nordens ukronede kanalkonge, Ementor/Topnordic-koncernen, etablerer et nyt tilbud for selskabets 20.000 kunder i Norden: Et finansieringsselskab.

Det nye selskab i Ementor-koncernen skal markedsføre finansiering og udleje af it-udstyr. Det går i luften 1. april 2007.

Håbet er, at det nye selskab vil skabe større kundeloyalitet og få flere kroner til at klinge i Ementor-kassen.

Ementor sidder på 90,1 procent

Finansieringsselskabet bliver etableret i samarbejde med Acento Finance AS, som også kommer til at eje 9,9 procent af finansieringsselskabet, mens Ementor sidder på de resterende 90,1 procent.

Acento-chefen Christian Gårdsmoen skal lede Ementor-koncernens nye satsning. Acento har specialiseret sig i at opbygge, implementere og drive selskaber inden for salgsfinansiering i Norden.

- Med denne etablering udvider vi vores tjenesteudbud til også at omfatte finansiering og udleje af it-udstyr. Vi oplever, at kunderne foretrækker at forholde sig til færre partnere, og med denne etablering styrker vi vores position som totalleverandør indenfor it-infrastrukturområdet, lyder det fra Jo Lunder, koncernchef for Ementor, i en pressemeddelelse.

Det nye finansieringsselskab vil bruge Ementor-navnet i Norge, Ementor Financial Services, mens det i Danmark kommer til at hedde Topnordic Financial Services. Atea-navnet vil blive anvendt i Finland og Sverige.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job