Antivirus fra McAfee tvinger Notes i knæ

McAfees nye antivirusprogram er skyld i en postblokade i Lotus Notes, der er et af verdens mest benyttede forretningsprogrammer.

It-administratorer, der har installeret opgraderingen til den seneste version af McAfees antivirusprogram er nu begyndt at melde om fejl, der rammer Notes.

Der er rapporteret om store problemer med den seneste version af McAfees programpakke VirusScan Enterprise.

Problemerne rammer brugere af Lotus Notes og kan i værste fald føre til, at e-mail-programmet skal reinstalleres og antivirusprogrammet nedgraderes til VirusScan 8.0.

Lukker for posten

Postlukningen opstår ved opgradering til version 8.5i, der får Lotus Notes til at vise en fejlmelding som fortæller brugerne, at de ikke er autoriserede til at modtage deres egne mails.

- Vi har registreret fejlen og arbejder på højtryk for at løse problemet, fortæller Daniel Kollberg, der er nordisk chef for McAffe.

Han påpeger desuden, at fejlen rammer meget begrænset.

Ifølge IBM rammer problemet kun installationer, der som inkluderer Domino Designer-klienten for Windows XP eller Windows 2000.

På McAfees webside kan man finde gode råd til at omgå problemet indtil en egentlig fejlrettelse kommer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere